Fronton

Balkon - miejsce relaksu i pracy

17 czerwiec 2020, 15:14

 

Balkon bardzo często służy nam pod wieloma postaciami - jako miejsce do relaksu, czytania ulubionej książki, zaczerpnięcia świeżego powietrza, a nawet pracy zdalnej, co obecnie wyjątkowo wpisuje się w rzeczywistość, w jakiej się znajdujemy. W porównaniu do reszty mieszkania w Krakowie, przestrzeń balkonowa jest znacznie bardziej ograniczona, dlatego warto przemyśleć każdy jej kąt. Planowanie, jak i realizacja, może pochłonąć sporo pracy, ale efekt jest zdecydowanie wart tego wysiłku.

 

Wygodny i funkcjonalny balkon

Wbrew pozorom balkon nie potrzebuje wiele zaangażowania, aby zachwycać. Przy zaledwie odrobinie wysiłku możemy stworzyć funkcjonalne i piękne miejsce, której będą nam zazdrościć wszyscy sąsiedzi. Na rynku można znaleźć wiele zaskakujących rozwiązań, dzięki którym zyskamy cenną przestrzeń i wygodę na naszym balkonie. Doskonałym przykładem są tutaj składane meble, które według potrzeb z łatwością rozstawimy i w razie przykładowej niepogody schowamy do mieszkania. Poza meblami, warto również poświęcić uwagę zazielenieniu balkonu. Dzięki obecności roślin zyskamy poczucie przytulności i bliskości z naturą. Również w tym celu możemy znaleźć wiele sprytnych rozwiązań, np. zawieszenie kwietników na ścianie, tym samym oszczędzając cenne miejsce na podłodze. 

 

Balkonowe biuro

Dla tych, którzy pracują z domu (tymczasowo czy na stałe), często balkon to część biura, zwłaszcza kiedy chcemy spędzić nieco czasu na słońcu otoczeni świeżym powietrzem. Jest to świetną alternatywą do zamknięcia w tak zwanych czterech ścianach, które niekiedy z czasem potrafią przytłoczyć. Takie odświeżenie umysłu pozytywnie wpływa na naszą kreatywność i wydajność w pracy, co potwierdza wiele badań. Warto zatem urządzić balkon również pod służbowym kątem. Zatem co będzie potrzebne, aby wygodnie pracować na balkonie? Na pewno niezbędna będzie możliwość podłączenia komputera do źródła zasilania. Kolejną sprawą będzie stolik. Nie chcemy bowiem przez parę godzin trzymać laptopa na kolanach - jest to nie tylko niewygodne, ale też niezdrowe pod względem ergonomicznym. Docierające na balkon promienie słoneczne z pewnością są pozytywnym aspektem. Jednak ich nadmiar potrafi przytłoczyć i zwyczajnie przeszkadzać podczas pracy. Praktycznie parasole montowane do barierki lub markizy sprawdzą się w tym przypadku bez zastrzeżeń. Z pewnością ochronią nas nie tylko przed słońcem, ale też ewentualnym deszczem.

 

Prywatność na balkonie

Jest to zdecydowanie wysoce istotna kwestia. W końcu nie chcemy, aby sąsiedzi zaglądali nam na balkon, podczas gdy my układamy się na leżaku do opalania. Brzmi to dość krępująco. Parasole balkonowe lub maty, które możemy z łatwością przymocować do barierek zrobią porządną robotę odgradzając nas od niechcianego wzroku wtedy, kiedy nie mamy na to ochoty. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie jest możliwe do dopasowania pod względem aranżacyjnym, dzięki czemu łączy w sobie funkcjonalność i atrakcyjność wizualną.