Fronton

Ciepłe mieszkanie bez ogromnych rachunków cz.II

04 październik 2019, 15:11

Kwestia tłumiących ciepło zasłon jednak nie jest taka oczywista. Należy bowiem wspomnieć, że z drugiej strony mają one swój pozytywny wpływ na ekonomię mieszkania, jakim jest jednoczesne zapobieganie ucieczce ciepła z pomieszczeń. Zgodnie z tym, co uczyliśmy się już w szkole na temat praw fizyki, ciepłe powietrze unosi się i schładza na oknach lub w ich pobliżu. Właśnie to zjawisko uniemożliwiają firany/zasłony, poprawiając tym samym bilans energetyczny wewnątrz mieszkania. 

 

Zasłona zasłonie nie równa

Co więcej, mówiąc o firanach, czy też zasłonach, powinniśmy wymienić ich rodzaje. Bowiem każda z nich inaczej wpływa na wcześniej wspomniany bilans cieplny pomieszczenia. Gramatura tkaniny to jeden z istotniejszych właściwości bezpośrednio wpływających na przepuszczalność ciepła z kaloryferów przez firany. Zasłony, a więc niejako siostry firan, są jednak znacznie grubsze od swoich krewnych. Mają one nieco inną strukturę przez większą liczbę warstw, co sprawia, że również w większym stopniu niż firany odgradzają nas od wytwarzanego przez kaloryfery ciepła. Z jeszcze kolejnej strony, warto pamiętać, że firany woalowe czy etaminowe mogą ograniczać ten przepływ ciepła nawet o połowę. Co zatem wybrać? Najlepiej sprawdzą się tu materiały o strukturze oczek, czyli tiule, siateczki, żakardy, czy wszelkiego rodzaju gipiury.

Nie bez znaczenia pozostaje również upięcie naszej zasłony czy firany. Podzielenie jej na dwie części odsłania kaloryfer i daje możliwość drobnego odświeżenia aranżacji, a rozsunięcie wpuści więcej światła do pomieszczenia, co jest wyjątkowo polecane w przypadku, gdy nasz kaloryfer dobrze się prezentuje na tle mieszkania, a my sami lubimy widok z okna.

Przy tym wszystkim warto pamiętać o darmowym i naturalnym ogrzewaniu, jakim są promienie słoneczne wpadające przez okno. Jeśli zasłonimy okna ciężkimi, grubymi zasłonami, nie skorzystamy z tej dobroci i tym samym rezygnujemy z obniżenia rachunków.

  

Czy powinniśmy zupełnie pozbyć się firan i zasłon?

Argumentów “za” jest wiele, ale przecież firany czy zasłony nie pojawiły się w naszych domach bez przyczyny- bez wątpienia skutecznie zabezpieczają naszą prywatność przed wścibskimi sąsiadami, są też istotnym elementem ozdobnym, ale również pozwalają nam rano pospać nieco dłużej, kiedy słońce chciałoby wedrzeć się przez wszystkie zakamarki przez okno i obudzić nas bez pytania. 

Podsumowując, faktem jest iż obecność zasłon lub firan może negatywnie wpłynąć na zatrzymanie ciepła w mieszkaniu, niemniej jednak poprzez odpowiedni ich dobór jesteśmy w stanie wykorzystać ich zalety według własnych potrzeb i preferencji.

 

Sprawdź pierwszą część tego artykułu: Ciepłe mieszkanie bez ogromnych rachunków cz.I