Fronton

Czy opłaca się kupować mieszkanie w centrum miasta?

21 luty 2019, 14:30

Mieszkanie w samym centrum dużego miasta z pewnością nie jest dla każdego. Dla niektórych taka wizja wydaje się wręcz nie do pomyślenia, ponieważ hałas i tempo miejskiego życia to zdecydowanie nie ich klimaty. Inni natomiast marzą właśnie o tym, aby znaleźć się w sercu tego wielkomiejskiego szumu.

Mieszkanie w centrum miasta – jakie ma zalety?

Bez wątpienia zakup mieszkania w sercu miasta ma bardzo wiele plusów. Bliskość usług, produktów, sklepów i rozrywek to duża wygoda. Centrum żyje o każdej porze dnia i nocy. W każdej chwili można dać się porwać wirowi zabawy, wziąć udział w ciekawych wydarzeniach kulturalnych, wybrać się na koncert, do restauracji czy pubu. Nie ma też problemu z dostępem do całodobowych sklepów, a i różnorodne usługi są dostępne znacznie dłużej.

Ponadto centrum to zwykle wizytówka miasta, dlatego deweloperzy budujący w takich rejonach wyjątkowo dbają o wizualny aspekt swoich projektów. Wybierając nowe mieszkanie można więc liczyć na wysoki standard, luksusowy wygląd i wiele dodatkowych udogodnień dla mieszkańców.

Zakup mieszkania w centrum dużego miasta, popularnego pod względem turystycznym, np. Krakowa, można też potraktować jako inwestycję. Nawet jeśli samemu nie będzie się korzystało z lokalu, można go oddać na wynajem krótko- lub długoterminowy. Mieszkanie w takiej lokalizacji z pewnością nie będzie stało puste - zawsze będzie długa kolejka chętnych do jego wynajęcia niezależnie od wysokości czynszu.

A może ucieczka na obrzeża miasta?

Bez wątpienia mieszkanie w sercu miasta ma także swoje wady, a należą do nich wyższe koszty czynszu i rachunków (a często także i codziennego życia, ponieważ ceny oferowanych w okolicy usług czy produktów mogą być wygórowane), stałe narażenie na hałas i ruch (które z czasem przekłada się na chroniczne zmęczenie i przytłoczenie nadmiarem wydarzeń) oraz duża anonimowość mieszkańców wynikająca z ich rotacji (to z kolei negatywnie wpływa na kwestie bezpieczeństwa). Osoby, którym przeszkadzają te kwestie, powinny więc poszukać lokalu zlokalizowanego nieco bardziej na uboczu.

Nowe mieszkania na obrzeżach Krakowa mogą być równie luksusowe, dawać prestiż i satysfakcję. Będą też z pewnością tańsze, zarówno w zakupie, jak i w utrzymaniu. W takich miejscach zdecydowanie chętniej mieszkają rodziny z dziećmi, dla których spokój, komfort i bezpieczeństwo są bardziej pociągające niż szybkie i ekscytujące życie w centrum.

Czy zatem zakup mieszkania w centrum miasta się opłaca? Jako inwestycja finansowa – na pewno. Jako inwestycja we własną przyszłość – zależy. Każdy powinien sam odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie będzie mu się najlepiej mieszkało i potraktować odpowiedź jako najważniejszy argument.

Czytaj także: Wybór mieszkania w Krakowie – czym się kierować?

A do której grupy mieszkańców Ty należysz? Stawiasz na aktywność, ruch i prestiż czy może na spokój, komfort i stabilność? Wolisz mieszkać w centrum czy w spokojniejszych dzielnicach miasta? Czekamy na opinie!