Fronton

Czy warto się spieszyć z zakupem mieszkania?

19 czerwiec 2018, 13:11

hcesz kupić mieszkanie i zastanawiasz się, czy warto zrobić to już teraz, czy wstrzymać się jeszcze kilka miesięcy, rok, dwa? Kilka poniższych informacji może Ci pomóc podjąć decyzję.

Rynek mieszkaniowy obecnie kwitnie. Zadowolone są zarówno firmy deweloperskie, które prześcigają się w propozycjach mieszkaniowych i wciąż rozpoczynają nowe inwestycje, jak i sami kupujący, którzy obecnie naprawdę mają z czego wybierać, a ceny nieruchomości są dla nich korzystne. Czy ten stan rzeczy się utrzyma? To pytanie zadają sobie ci, którzy w najbliższym czasie planują kupić mieszkanie. Z jednej strony chcą skorzystać z dobrych warunków na rynku mieszkaniowym, z drugiej strony liczą na jeszcze korzystniejsze opcje w przyszłości, więc wstrzymują się z zakupem. Czy słusznie?

Czy ceny nowych mieszkań będą rosnąć?

Największy dylemat mają osoby, które chcą kupować nowe mieszkania. Nieruchomości z rynku wtórnego zwykle mają bardziej stabilne ceny. Ceny mieszkań deweloperskich ulegają natomiast częstszym i większym wahaniom, a wynika to z różnych zjawisk rynkowych.

Na co w chwili obecnej warto zwrócić uwagę rozważając zakup mieszkania?

  • Koszty budowy nowych mieszkań rosną. Zauważalne są podwyżki cen gruntów, co częściowo wynika z ich mniejszej dostępności, zwłaszcza w dużych miastach (np. w Krakowie). Stopniowo wzrastają także koszty wykonawstwa. Co to oznacza dla kupujących? Obecnie nie widać tego jeszcze w cenach nowych nieruchomości, ale już za kilka lat, gdy dobiegną końca rozpoczęte właśnie inwestycje, mieszkania deweloperskie mogą być droższe.

  • Rośnie popyt na kredyty mieszkaniowe. Według danych BIK, w październiku 2017 r. był aż o 10,7% wyższy niż rok temu. To istotna informacja, ponieważ wynikają z niej dwie rzeczy. Po pierwsze, przy większym popycie na mieszkania ich ceny siłą rzeczy będą wzrastały. Po drugie, na wszystkie najatrakcyjniejsze propozycje mieszkaniowe będzie więcej chętnych, co oznacza, że... nie każdy się załapie.

Te dwa zjawiska to jasna wskazówka, że jeśli kupować mieszkanie, to właśnie teraz. Oczywiście odłożenie tej decyzji w czasie także może być uzasadnione na wiele sposobów: być może uda się trafić na "okazję", być może pojawi się propozycja, która chwyci nas za serce, być może za kilka miesięcy bank zaproponuje korzystniejsze warunki kredytu... Należy jednak pamiętać, że na rynku nieruchomości nic nie jest stałe. Dlatego warto korzystać z dobrych warunków dopóki jest to możliwe - i do tego gorąco zachęcamy.

Nowe mieszkania w Krakowie – sprawdź nasze propozycje

Interesują Cię nowe mieszkania w Krakowie? W naszej ofercie znajdziesz kilka propozycji wartych rozważenia. Nowoczesne budownictwo, wysoki standard wykończenia, atrakcyjna lokalizacja i sprzyjające ceny – tak można podsumować lokale oferowane na najnowszym ze stworzonych przez nas osiedli – Apartamenty Waleczna. Zachęcamy do dokładniejszego zapoznania się z tą inwestycją i do zrobienia tego odważnego kroku, czyli zakupu mieszkania – z pewnością warto zrobić to już teraz!