Fronton

Gatunki roślin dla kiepskich domowych ogrodników

29 październik 2019, 14:02

Nie każdy musi mieć wrodzony (lub nabyty) dryg do zajmowania się kwiatami domowymi. Jedni mogą przesiadywać w ogrodach pielęgnując każdą najmniejszą roślinkę w idealny sposób z perfekcyjnym efektem, drudzy zaś wolą pozostać obojętni w tej kwestii. Zdarza się jednak, że Ci drudzy, pomimo swojej niewiedzy i braku chęci, tak samo, jak pierwsza grupa, pragną bogato ozdobionego mieszkania, w którego aranżację wchodzą również piękne, zielone rośliny. Jak to ze sobą pogodzić? Na szczęście są na to sposoby. Oto przegląd gatunków roślin, których prawie nie trzeba podlewać.

 

Czyściec wełnisty

To roślina pochodząca z Azji Mniejszej, Iranu i Kaukazu. Osiąga do 40 cm wysokości, a w okresie lipca wypuszcza drobne, różowe kwiaty dając tym samym spore możliwości aranżacyjne. Charakteryzuje się specyficzną, ciekawą fakturą liści przypominającą w dotyku pluszowego misia. Niemniej jednak jej największą zaletą jest niezwykła odporność na suszę, dzięki czemu jest w stanie przetrwać wiele niełatwych warunków.

 

Kaktus

Naturalnie występuje w Ameryce Północnej, ale również Południowej. Kaktus zalicza się do sukulentów, czyli grupy roślin potrafiących gromadzić wodę w liściach, łodygach i korzeniach a wypadek długiej przerwy w dostawie wody. Zimą zaś przechodzą w stan spoczynku, podczas którego należy całkowicie zaprzestać podlewania i zapewnić niższą temperaturę.

 

Krwawnik pospolity

Kiedyś uchodził za zbędny chwast, którego należało się pozbyć, dzisiaj dumnie zdobi nasze ogrody i balkonowe doniczki. Poza swoją niełatwą przeszłością, posiada niezwykłe właściwości lecznicze- łagodzi kobiece dolegliwości, hamuje małe krwawienia w układzie pokarmowym przyspieszając gojenie. 

 

Miłorząb japoński

Niektóre opowieści wskazują na to, że ta roślina jest na tyle wytrzymała, że przetrwa nawet wybuch bomby atomowej, a to z pewnością nie lada wyczyn. Choć jego nazwa niepodważalnie kojarzy się z krajem Kwitnącej Wiśni, paradoksalnie pochodzi jednak z Chin. Wyjątkowo odporna na wszelkie niekorzystne warunki, a w tym te atmosferyczne, choroby czy szkodniki. Rośnie powoli, ale podobno potrafi dożyć nawet 4000 lat, a historią sięga czasów jeszcze przed dinozaurami. Wyciąg z liści miłorzębu japońskiego ma, podobnie jak krwawnik, właściwości lecznicze, a jego nasiona są cenionym przysmakiem.

 

Jeśli więc martwisz się o naturalną aranżację swojego mieszkania w Krakowie, postaw na jedną z wymienionych roślin, a z pewnością posłuży Ci przez długi czas bez potrzeby nadmiernego starania się o jej “zdrowie”