Fronton

Home staging – wyeksponuj atuty mieszkania na sprzedaż

19 czerwiec 2018, 13:20

Wystawienie mieszkania na sprzedaż nie polega jedynie na opublikowaniu ogłoszenia w internecie lub w lokalnej gazecie. Aby nie czekać na kupca długie miesiące, trzeba do całego procesu podejść z głową. Mieszkanie musi być najpierw właściwie wycenione, a następnie odpowiednio przygotowane do sprzedaży. Jednym ze sposobów na zwiększenie atrakcyjności nieruchomości w oczach potencjalnych kupujących jest tak zwany home staging.

Co to jest home staging?

Home staging to działanie, którego celem jest podniesienie wizualnej atrakcyjności mieszkania. Bardzo często zdarza się, że wiele osób zainteresowanych jest zakupem nieruchomości. Kontaktują się ze sprzedającym, umawiają się na oglądanie mieszkania, zapoznają się z nieruchomością, po czym ostatecznie nie decydują się na zakup. O czym to świadczy? Najczęściej o tym, że cena, parametry oraz lokalizacja mieszkania są zachęcające, jednak sama nieruchomość nie spełnia oczekiwań. Nie oznacza to, że trzeba od razu przeprowadzać generalny remont. Zazwyczaj wystarczą drobne poprawki i kilka przemyślanych zabiegów, aby polepszyć wrażenie, jakie wystawione na sprzedaż mieszkanie robi na odwiedzających je osobach. I tu właśnie zaczyna się home staging.

Wystaw mieszkanie na sprzedaż: najważniejsze zasady home stangingu

Jakie są najważniejsze zasady skutecznego home stagingu?

  1. Mocne strony mieszkania. Najważniejsze jet to, aby podkreślić atuty mieszkania i sprawić, że kupujący dostrzeże jego potencjał. Podstawą jest posprzątanie mieszkania i wykonanie drobnych napraw. W następnej kolejności należy usunąć nadmiar mebli i akcesoriów, które mogą sprawiać, że wnętrze będzie wydawało się zagracone. Warto zadbać o atrakcyjne dekoracje – zmienić zasłony, narzutę, poduszki na kanapie. Jeszcze lepsze efekty można uzyskać przy nieco większym zaangażowaniu. Wystarczy odmalować ściany, pozbyć się starych mebli, zainstalować nowe oświetlenie, a wartość nieruchomości może w oczach potencjalnych kupujących znacznie wzrosnąć.

  2. Minimalny wkład finansowy. Ideą kryjącą się za techniką home stagingu są jak najmniejsze koszty dokonywanych zmian. Inwestycje takie jak wymiana instalacji, położenie paneli podłogowych czy wymiana drzwi wejściowych nie będą się już mieściły w definicji tego pojęcia. Jeśli mieszkanie wymaga remontu, warto zastanowić się, czy nie lepiej po prostu zejść z ceny, a prace remontowe pozostawić przyszłemu właścicielowi.

  3. Mieszkanie dla każdego. Ważną zasadą home stagingu jest depersonalizacja wnętrza. Im mniej osobistych elementów w zasięgu wzroku potencjalnego kupującego, tym łatwiej będzie mu zobaczyć siebie w roli mieszkańca. Warto więc usunąć z widoku zdjęcia, pamiątki, ubrania, zabawki i niektóre akcesoria codziennego użytku. Mieszkanie bez wyraźnego charakteru lepiej podziała na wyobraźnię.

Mieszkania na sprzedaż: szybsza transakcja, większy zysk

Badania pokazują, że dobrze przeprowadzony home staging nie tylko przyspiesza sprzedaż nieruchomości, ale może także skutecznie podnieść jej wartość w oczach kupującego, który będzie w stanie zapłacić za nią więcej. W USA ta metoda przynosi doskonałe efekty: mieszkania poddane tej technice sprzedają się średnio o 40% szybciej, a cena zakupu wzrasta o ok. 10%. W Polsce ta metoda marketingowa nie jest jeszcze zbyt popularna, jednak coraz więcej osób dostrzega jej potencjał i stara się ją wykorzystywać.