Fronton

Jak optycznie powiększyć małe mieszkanie?

19 czerwiec 2018, 13:00

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które mieszkają na niedużej przestrzeni. Małe mieszkania mają całe mnóstwo zalet: uroczy, kameralny klimat, mało sprzątania, niskie ceny zakupu i koszty utrzymania. Jednak istnieje ryzyko, że nieduże lokum będzie sprawiało wrażenie zagracanego i ciasnego. Dlatego warto postawić na kilka prostych sztuczek, dzięki którym przestrzeń optycznie się powiększy.

Sposoby na optyczne powiększenie mieszkania

Oto kilka sposobów na to, aby małe mieszkanie wydawało się optycznie większe.

  1. Jasne kolory. Ciemne ściany i meble optycznie pomniejszają pomieszczenia, natomiast jasne kolory mają zupełnie odwrotne działanie. Właściciele małych nieruchomości, którzy stają przed wyborem kolorów, w jakich je udekorują, powinni postawić raczej na jasne barwy i pastelowe dodatki.

  2. Magia luster. Lustro to świetny sposób na "oszukanie" umysłu. Dzięki lustrom przestrzeń wydaje się dwa razy większa, ponieważ widzimy ją podwójnie. Dlatego warto umieścić je nie tylko w łazience czy w przedpokoju, ale także w pokoju dziennym, a nawet w kuchni. Doskonałym rozwiązaniem są szafy z lustrzanymi drzwiami.

  3. Mało mebli i dekoracji. Lepiej jest postawić na większe, bardziej pojemne meble (np. komoda, szafa) niż na niewielkie szafeczki, małe stoliczki itd. Dzięki temu łatwiej będzie pomieścić wszystkie niezbędne przedmioty, a wnętrze mieszkania nie będzie wyglądało na zagracone. Warto też zrezygnować ze zbędnych dekoracji, drobnych dodatków, które niepotrzebnie zabierają miejsce. Te, które sprawiają wrażenie ciężkości (np. grube, ciężkie zasłony, grube koce, duże poduszki) warto zastąpić czymś lekkim i zwiewnym.

  4. Ściany w paski. Choć w małych pomieszczeniach wzory geometryczne nie sprawdzają się zbyt dobrze, to wyjątkiem mogą być pasy. Te pionowe optycznie wysmuklą ściany, a poziome sprawią, że będą się wydawały szersze. Pasiasta tapeta na nawet tylko jednej ścianie może dać bardzo satysfakcjonujący efekt.

  5. Ład i porządek. Podstawą dbania o małe mieszkanie jest stałe utrzymywanie w nim porządku. Nawet kilka przedmiotów nieodłożonych na swoje miejsce błyskawicznie tworzy wrażenie bałaganu i zagracenia. Kontrolowanie mieszkania pod tym kątem to konieczność dla tych, którym zależy na optycznym powiększaniu przestrzeni.

Mieszkania dla każdego w Krakowie

Na małe mieszkania zwykle decydują się single i młode małżeństwa dopiero wkraczające w dorosłość, a także osoby starsze. Dbanie o mały lokal jest znacznie prostsze, a jego utrzymanie kosztuje niewiele. Na potrzeby takich osób nieduże mieszkanie – np. kawalerka lub mieszkanie 2-pokojowe – jest rozwiązaniem idealnym. Warto jednak zrobić wszystko, aby przestrzeń w środku wydawała się bardziej obszerna – dzięki temu można poczuć znacznie więcej swobody.

Mieszkania o różnym metrażu można kupić lub wynająć w Krakowie między innymi od FRONTON. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.