Fronton

Jak sprawdzić dewelopera przed zakupem mieszkania?

20 listopad 2018, 12:07

Zakup mieszkania od dewelopera to w większości przypadków bardzo trafna inwestycja. Otrzymuje się nowe, świeżo wybudowane mieszkanie wysokim standardzie i zwykle bardzo korzystnej lokalizacji. Warto jednak przed podpisaniem umowy dowiedzieć się jak najwięcej o firmie deweloperskiej, z którą chcemy rozpocząć współpracę, aby upewnić się, że mamy do czynienia z uczciwym i wiarygodnym inwestorem.

Czego warto dowiedzieć się o deweloperze?

Aby uzyskać jak największą pewność co do wiarygodności firmy deweloperskiej, warto sprawdzić kilka informacji na jej temat.

  1. Deweloper w internecie. Pierwszy krok to znalezienie strony internetowej dewelopera i weryfikacja informacji, które się na niej znajdują. Warto też poczytać opinie na temat firmy wyrażane przez dotychczasowych klientów. Jednak tutaj należy pamiętać o tym, że nie wszystkie opinie będą prawdziwe (niektóre mogą trafiać do sieci w ramach nieuczciwej konkurencji). Najbardziej wiarygodne będą różnego rodzaju fora czy grupy internetowe zrzeszające mieszkańców osiedli dotychczas wybudowanych przez daną firmę. Dzięki znalezionym tam wypowiedziom dowiemy się między innymi, w jaki sposób przebiega współpraca z deweloperem i czy jego dotychczasowi klienci są zadowoleni.

  2. Certyfikaty i przynależność do organizacji branżowych. Zanim firma zostanie przyjęta do organizacji branżowej, jest weryfikowana zarówno pod kątem prawnym, jak i pod kątem realizowanych inwestycji i ich jakości. Dlatego przynależność do podobnych grup dobrze świadczy o deweloperze i pozwala uznać go za wiarygodnego. Podobnie działają różne cenione na rynku certyfikaty, zaświadczenia i rekomendacje – warto jednak zawsze sprawdzić, kto jest ich autorem.

  3. Weryfikacja w KRS. Krajowy Rejestr Sądowy pozwala sprawdzić sytuację prawną i finansową firmy i upewnić się co do jej wypłacalności. Dla kogoś, kto kupuje nowe mieszkanie od dewelopera, będą to bardzo cenne i przede wszystkim w pełni wiarygodne informacje.

  4. Wycieczka w teren. Choć to czasochłonne, a nawet stresujące, warto przed podpisaniem umowy wybrać się na plac budowy i odwiedzić okolicę, w której ma powstać budynek. Na własne oczy zobaczymy wtedy, na jakim etapie są prace, ale przede wszystkim będziemy mogli ocenić poprzednie inwestycje danej firmy (jeśli znajdują się w sąsiedztwie). Poza obejrzeniem okolicy oraz oceną standardu dotychczas wybudowanych budynków i terenu wokół nich, warto też zapytać okolicznych mieszkańców o ich doświadczenia z deweloperem, o ewentualne usterki w mieszkaniach, o sposób rozwiązywania problemów itd. To pozwoli ocenić prawdziwe nastawienie inwestora do klientów.

Wszystkie powyższe informacje z pewnością warto zdobyć zanim jeszcze podpisze się umowę zakupu mieszkania od dewelopera.

Czytaj także: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o pracy dewelopera