Fronton

Jak urządzić pokój dla dziecka?

06 luty 2019, 10:20

Pokój dziecięcy to bardzo ważna część mieszkania. Od tego, jak będzie urządzony, zależy nie tylko samopoczucie naszej pociechy, ale w dużym stopniu także jej rozwój. Dlatego warto zadbać o to, aby w pokoju dziecięcym nie zabrakło ani przestrzeni do nauki, ani do zabawy, ani do odpoczynku.

Porady dotyczące urządzania pokoju dziecięcego

To, w jaki sposób urządzony będzie pokój dla dziecka, w dużym stopniu zależy od jego wieku. Jednak większość z poniższych porad jest na tyle uniwersalnych, że przydadzą się rodzicom bez względu na to, ile lat ma ich pociecha.

  1. Stonowana kolorystyka. Choć pokoje dziecięce mogą kojarzyć się z natłokiem żywych barw, to nie do końca jest to korzystne rozwiązanie dla dziecka. Zbyt dużo kolorów i detali może niepotrzebnie rozpraszać jego uwagę. Na dzieci każdego dnia oddziałują tysiące bodźców, dlatego pokój powinien być miejscem, w którym dziecko w razie potrzeby będzie mogło bez problemu się wyciszyć. Oczywiście pokój dziecięcy powinien być jasny i wesoły, jednak wszystko z umiarem. Jeśli chodzi o ściany, warto postawić na jasne, pastelowe kolory (np. błękitny, beżowy, pudrowy róż, wrzosowy). Następnie można ożywić go za pomocą barwnych, kontrastujących dodatków i ozdób. Jeśli chodzi o meble, doskonale sprawdzą się białe, błękitne lub w kolorze jasnego drewna – tu wszystko oczywiście zależy od tego, w jakiej kolorystyce utrzymana jest reszta pokoju.

  2. Funkcjonalne meble. Pokój dziecięcy musi pomieścić mnóstwo rzeczy: ubrań, zabawek, książek, przyborów szkolnych. Dlatego ważne jest, aby wybrać do niego pojemne, praktyczne meble – zwłaszcza jeśli pokój jest niewielki. Doskonałym rozwiązaniem dla małych przestrzeni są meblościanki łączące ze sobą biurko, szafę i szafki. Bardzo modne w ostatnich latach stają się także meblościanki zawierające wbudowane piętrowe łóżko. Nad biurkiem znajduje się piętro z materacem, a prowadzą do niego schodki, z których każdy jest jednocześnie szufladą. To ogromna oszczędność miejsca, a przy tym dodatkowa atrakcja dla dziecka, zwłaszcza jeśli marzy o piętrowym łóżku.

  3. Dobre oświetlenie. To bardzo ważne, aby pokój dziecięcy był dobrze oświetlony, zarówno wtedy, gdy dziecko bawi się, jak i wtedy, gdy się uczy. Główne światło powinno być wspomagane przez dodatkowe lampki – obowiązkowo jedna w okolicach biurka, a także przy łóżku, aby dziecko mogło swobodnie czytać przed snem. W ramach urozmaicenia można zainwestować w ciekawy żyrandol lub lampki np. w kształcie słońca czy księżyca.

  4. Przestrzeń do zabawy. Warto, aby dziecko mogło swobodnie i bezpiecznie bawić się w swoim pokoju. Większość dzieci najlepiej czuje się na podłodze, dlatego świetnym rozwiązaniem będzie miękki, ciepły dywan. Bez problemu można na nim tworzyć budowle z klocków, przygotować przyjęcie dla lalek czy rozstawić namiot.

Każde dziecko powinno mieć w mieszkaniu kawałek swojej przestrzeni – to bardzo ważne dla jego rozwoju. Urządzając pokój dziecięcy warto też zapytać o opinię jego przyszłego mieszkańca. Jeśli dziecko samo zaangażuje się w urządzenie pokoju, będzie czuło się w nim jeszcze lepiej, chętniej będzie w nim spędzało czas i o niego dbało.

Czytaj także: Wybierz mieszkanie z myślą o dzieciach