Fronton

Jak zagospodarować pomieszczenie gospodarcze w domu?

03 lipiec 2019, 15:06
 

Pomieszczenie gospodarcze, podobnie jak reszta pokoi w mieszkaniu, potrzebuje odpowiedniej aranżacji. Jednak to, co różni je od innych, to znacznie większe zapotrzebowanie na funkcjonalność. Aby w całości spełniało ono swoją rolę, musi być skrojone wprost na miarę naszych potrzeb. Jasno określone funkcje pomieszczenia techniczno-gospodarczego ułatwią jego zagospodarowanie. Przede wszystkim należy odwołać się do naszego stylu życia. To on najlepiej określi indywidualne potrzeby i uwolni przestrzeń mieszkalną od niepotrzebnych sprzętów ułatwiając tym samym utrzymanie porządku.

 

Gdy brakuje strychu i piwnicy

Funkcję tzw. “graciarni” w mieszkaniu zazwyczaj pełni właśnie pomieszczenie gospodarcze. Zwłaszcza kiedy nie dysponujemy ani strychem, ani piwnicą, niestety nie pozostaje nam zbyt wiele opcji. Jeśli zaplecze domu jest wydzielonym miejscem, warto zaplanować je z głową tak, aby jak najlepiej służyło każdemu lokatorowi. Pomieszczenie gospodarcze najczęściej ma niewielką powierzchnię, a podczas jego aranżacji warto kierować się zasadą minimalizmu (więcej o minimalizmie w mieszkaniu przeczytasz tutaj:https://www.fronton.pl/minimalizm-w-mieszkaniu-jak-go-osiagnac-w-5-krokach). Aby mogło pełnić kilka funkcji jednocześnie, warto dobrze wykorzystać każdy jego centymetr.

 

Jak urządzić pomieszczenie gospodarcze?

1. Jeśli pomieszczenie ma pełnić między innymi funkcję pralni, z pewnością przydatny będzie zlewozmywak. Najlepiej zamontować go pod oknem.

 

2. Przy pracach wykończeniowych najrozsądniej jest użyć jak najwięcej materiałów niepalnych i łatwych do utrzymania w czystości.

 

3. Stojące szafki, pralkę i suszarkę najlepiej zakryć od góry blatem roboczym. Będzie on niezbędny przy podstawowych pracach takich, jak segregowanie czy składanie odzieży.

 

4. Pod wcześniej wspomnianym blatem warto umieścić kosze na brudną bieliznę, a z kolei ponad nim zostawić wolną przestrzeń.

 

5. Jeśli w pomieszczeniu macie do zagospodarowania głębokie wnęki, dobrym sposobem będzie ich zabudowanie na szafki, w  których schowasz niezbędne detergenty.

 

6. Ciekawym i bardzo użytecznym pomysłem jest zastosowanie regulowanych półek, które dopasujesz według wysokości przechowywanych przedmiotów.

 

7. Zwróć uwagę na wytrzymałość półek, na których planujesz umieścić cięższe przedmioty.

 

8. Wszystkie puste miejsca na ścianie również warto sprytnie zorganizować, np. przeznaczając je na deskę do prasowania czy wieszaki.

 

9. Odkurzacz, z którego zazwyczaj najczęściej korzystamy, powinien być w łatwo dostępnym miejscu.

 

Dzięki dobrze zorganizowanemu pomieszczeniu gospodarczemu zyskujemy cenny czas, ułatwiamy sobie codzienne czynności nie tracąc na nie zbędnych nerwów, tym samym pozostawiając mieszkanie w czystości.