Fronton

Jakie czynniki wpływają na cenę mieszkania?

15 grudzień 2022, 17:06

Często widzimy, że krakowskie mieszkania o bardzo podobnym metrażu diametralnie różnią się ceną. Co na to wpływa? Jeśli zastanawiasz się, jakie czynniki kształtują ceny nieruchomości i na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania – koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Od czego zależy cena mieszkania?

Nikogo nie zaskoczy, że pierwszym czynnikiem, o którym wspomnimy będzie lokalizacja. Za nieruchomość w centrum miasta trzeba zapłacić znacznie więcej, niż za podobny lokal na jego obrzeżach. Także wizerunek dzielnicy ma wpływ na cenę mieszkania – miejsca wyraźnie zadbane i bezpieczne są zdecydowanie bardziej pożądane. Nie można tu zapomnieć także o okolicznej infrastruktury. Chętniej wprowadzamy się do mieszkań blisko terenów zieleni, z bliskim dostępem do punktów usługowych i sklepów.

Istotny wpływ na cenę mieszkania ma także jego stan oraz prezentacja całego budynku mieszkalnego. Tańsze są oczywiście lokale przeznaczone do remontu, droższe – wykończone w standardzie pod klucz. Również rok budowy budynku może mieć znaczenie, gdyż – przykładowo – we współczesnym budownictwie unika się oddzielnych kuchni. Obecnie cenione są najbardziej jasne i przestronne pomieszczenia – i właśnie takie mieszkania mogą mieć wyższe ceny.

To wciąż nie wszystkie powody – prawdę mówiąc to zaledwie ich zalążek. Na cenę mieszkania ma także jego metraż oraz możliwość ich zaaranżowania (tzw. ustawność), ekspozycja okien, kondygnacja (piętro, na którym mieszkanie się znajduje), rodzaj zabudowy (blok z wielkiej płyty czy nowoczesny apartamentowiec?), a także dodatkowe korzyści, jak pomieszczenia przynależne, tarasy i ogródki czy przypisane miejsce parkingowe.

Na cenę nieruchomości wpływa wiele czynników – wiele z nich przytoczyliśmy w powyższym wpisie. Jeśli szukasz mieszkania w atrakcyjnej cenie w Krakowie lub okolicy – koniecznie skontaktuj się z FRONTON!