Fronton

Kuchnia – lepsza zabudowana czy z otwartą przestrzenią?

15 listopad 2022, 11:21

Remont kuchni często otwiera przed nami nowe możliwości. Wówczas możemy stanąć przed dylematem czy zdecydować się na funkcjonalne zabudowanie pomieszczenia, czy może lepiej postawić na otwartą przestrzeń. Jak to zawsze bywa, oba te rozwiązania mają swoją wady i zalety, dlatego należy decyzję oprzeć na własnych potrzebach i oczekiwaniach. Poniżej podpowiadamy, jak najlepiej wybrać opcję, która najlepiej sprawdzi się w danym mieszkaniu!

Zalety i wady kuchni otwartej i zabudowanej

Niegdyś zabudowane kuchnie były bardzo popularne, jednak w obecnym budownictwie coraz częściej spotyka się kuchnie otwarte, z aneksem kuchennym. Nie ma w tym nic dziwnego – w połączeniu z przestronnym salonem takie rozwiązanie jest bardzo atrakcyjne, gdyż optycznie powiększa mieszkanie. Jest to więc rozwiązanie idealne dla osób, które cenią przestrzeń i nowoczesne rozwiązania. Nie spodoba się jednak osobom, którzy cenią kuchnie tradycyjne, rustykalne, a także miłośnikom różnorodnych stylów w pomieszczeniach.

Inną kwestią, równie istotną w wyborze odpowiedniej formy kuchni, jest… bałagan. Przygotowując posiłki dla gości zawsze robi się bałagan, dlatego posiadacze zamkniętej opcji pomieszczenia będą tutaj mieć mniej roboty, gdyż nie będzie ona wystawiona na widok gości z salonu. Otwarta kuchnia to jednak w takiej sytuacji więcej porządków na wizyty gości. A skoro jesteśmy przy gotowaniu, warto tu dodać, że zamknięte kuchnie wygłuszają odgłosy gotowania, a otwarte nie mają żadnej bariery wyciszającej, co może być utrapieniem przy pracy zdalnej czy też potrzebie relaksu. Podobna sytuacja obejmuje kwestię zapachów – tekstylia salonowe mogą w kuchni otwartej przesiąkać aromatami jedzenia…

Jak więc zdecydować się na kuchnię idealną? Należy postawić przede wszystkim na jej funkcjonalność. Zabudowana kuchnia oferuje dodatkową ścianę, przy której można postawić szafki czy zawiesić półki. Natomiast kuchnia otwarta to możliwość stworzenia wyspy, która będzie dodatkowym miejscem roboczym, bardzo przydatnym przy gotowaniu wielu lub skomplikowanych potraw. Oczywiście nie można zapomnieć także o preferencjach estetycznych oraz innych, ale należy pamiętać, żeby postawić na jak najlepszą praktyczną dla naszego i mieszkańców trybu życia.

A jeśli szukasz atrakcyjnych mieszkań z możliwością aranżacji kuchni w Krakowie – koniecznie zapoznaj się z ofertą firmy FRONTON!