Fronton

Lokale użytkowe - wynajem czy kupno?

19 czerwiec 2018, 13:34

Dobór lokalu pod działalność biznesową to jedno, a decyzja, czy zakupić ten lokal na własność, czy też zdecydować się jedynie na wynajem, to zupełnie odrębna sprawa. Na pytanie zadane w tytule próbują sobie często odpowiedzieć osoby, które rozkręcają właśnie nowy biznes. Muszą wkalkulować lokal w koszty, zatem decyzja, czy kupić go na własność, czy też wynająć ma ogromne znaczenie dla budżetu firmy.

Zarówno wynajem lokalu użytkowego, jak i jego zakup mają swoje zalety. Aby ułatwić wybór niezdecydowanym, postanowiliśmy pokrótce je przedstawić.

Lokale użytkowe – wynajem dla większej elastyczności

Najważniejsze zalety wynajęcia lokalu użytkowego to:

  • Brak konieczności wyłożenia dużej kwoty jednorazowo. Koszty wynajmu pokrywane są zazwyczaj co miesiąc, dzięki czemu można je wliczyć w regularne wydatki – nie jest natomiast potrzebna duża, jednorazowa inwestycja, która zwłaszcza dla początkujących firm mogłaby być bolesnym obciążeniem.

  • Wynajem lokalu to większa elastyczność – łatwiej jest przeprowadzić się do nowego, gdy firma rozrośnie się, rozszerzy działalność, zmieni strukturę itd. Lokal kupiony na własność w takim przypadku byłby niepotrzebnym ograniczeniem i mógłby opóźnić wprowadzanie zmian.

  • Więcej ofert na rynku – zwykle na wynajem oferowanych jest więcej lokali niż na sprzedaż, zwłaszcza jeśli chodzi o Kraków (choć oczywiście nie musi to być reguła).

Lokale użytkowe – dlaczego warto je kupić

Zakup lokalu na własność również ma swoje zalety. Oto one:

  • Brak konieczności płacenia comiesięcznego wysokiego czynszu. Koszty wynajmu są znacznie wyższe niż czynsz, który opłaca właściciel lokalu.

  • Zwiększenie majątku firmowego – co wpływa na podniesienie wiarygodności firmy. Kupując taki lokal, można też zaciągnąć kredyt na firmę – nie trzeba obciążać własnej kieszeni.

  • Możliwość dowolnego zarządzania lokalem – bez konieczności ustalania z właścicielem zakresu wprowadzanych zmian, przebudowy itd. Lokal taki można też oddać w wynajem innym użytkownikom, kiedy zajdzie taka konieczność, co w przypadku pomieszczeń wynajmowanych nie jest możliwe.

Kraków – lokale użytkowe na wynajem

Jeśli jesteś zainteresowany ofertą lokali użytkowych, które wynająć można w Krakowie, skontaktuj się z nami. W naszej ofercie znajdziesz kilka ciekawych propozycji, które mogą okazać się bardzo pomocne dla Twojego biznesu. Aktualnie możemy zaproponować między innymi biura w Krakowie przy ul. Magazynowej, a także lokale użytkowe przy ul. Kamiennej i przy ul. Armii Krajowej w Krakowie oraz przy ul. Leśnej w Zabierzowie. Oferowane lokale mają metraż od 13 do 291 metrów kwadratowych, a ich przeznaczenie może być różnorodne. Niezależnie od tego, jaki rodzaj biznesu prowadzisz, w naszej ofercie możesz znaleźć coś, co trafi idealnie w Twoje potrzeby.

Zachęcamy więc do kontaktu i liczymy na udaną współpracę. Chętnie przedstawimy dostępne możliwości wynajmu lokalu użytkowego w Krakowie. Trzymamy też kciuki za udane decyzje inwestycyjne i życzymy powodzenia w rozwoju firmy.