Fronton

Mieszkanie w świątecznym klimacie – zadbaj o wspaniałą atmosferę w swoim domu

19 grudzień 2018, 11:24

Święta już za kilka dni. Jeśli dotychczas w Twoim mieszkaniu nie panuje jeszcze świąteczny klimat, najwyższa pora o to zadbać, aby w pełni cieszyć się tym wyjątkowym czasem w roku. W jaki sposób można wprowadzić prawdziwie świąteczną atmosferę do mieszkania?

Świąteczna atmosfera w mieszkaniu

Święta kojarzą się nie tylko ze spotkaniami rodzinnymi, ale także z pysznym jedzeniem, prezentami i niepowtarzalną, ciepłą atmosferą. Dlatego warto włożyć odrobinę w wysiłku, aby ten niezwykły klimat wprowadzić także do swojego mieszkania. Można to zrobić na kilka sposobów:

  1. Choinka – to najważniejszy element dekoracyjny. Niektórzy preferują pachnące, żywe choinki w doniczkach, inni wolą sztuczne drzewka. Niezależnie od tego, którą opcję się wybierze, warto zadbać o to, aby choinka prezentowała się naprawdę wyjątkowo. Kolorowe światełka, łańcuchy, bombki i własnoręcznie wykonane ozdoby mogą stworzyć z tego skromnego, zielonego drzewka prawdziwe dzieło sztuki.

  2. Dekoracje – dobór ozdób świątecznych zależy oczywiście od indywidualnego gustu. Jednak bez wątpienia najlepszą atmosferę wprowadzają ozdoby własnoręcznie wykonane – np. wspólnie z innymi członkami rodziny - ponieważ podkreślają rodzinny charakter tych świąt. (O ozdobach świątecznych czytaj więcej tutaj: Dekorowanie mieszkania na święta – 5 inspiracji)

  3. Jedzenie – obecność świątecznego jedzenia bez wątpienia wpływa na świąteczną atmosferę w domu. Oczywiście jeśli chodzi o kwestie dekoracyjne, to mowa o orzechach, pomarańczach czy pierniczkach, które smakują równie dobrze, co wyglądają, i które mogą pojawić się w miseczkach i koszykach już na kilka dni przed świętami.

  4. Zapachy – dzięki nim atmosferę świat czuć już od pierwszej sekundy po otwarciu drzwi mieszkania. Zapach pieczonych ciast i ciasteczek, a także pomarańczy, cynamonu i goździków – warto o nie zadbać w przedświątecznym okresie. Wydobywa się on samoistnie podczas przygotowywania świątecznych pyszności, ale dodatkowo można go wzmocnić np. zapachowymi świeczkami, kadzidełkami i olejkami zapachowymi lub skórkami pomarańczy rozłożonymi w pobliżu kaloryfera.

  5. Muzyka – kolędy świąteczne i inne zimowe piosenki mogą delikatnie roznosić się z głośników po całym mieszkaniu. Warto dobrać muzykę, która nam samym najbardziej kojarzy się ze świętami. Dla niektórych będą to świąteczne płyty Elli Fitzgerald, Franka Sinatry lub Deana Martina, dla innych tradycyjne polskie kolędy, dla jeszcze innych świąteczne radiowe hity. Ważne, aby samym domownikom podobał się dobór repertuaru i aby łatwiej było im dzięki niemu poczuć święta.

A jakie Wy macie sposoby na wprowadzenie atmosfery świąt do swoich mieszkań? Mamy nadzieję, że.. skuteczne! Wesołych świąt!