Fronton

Mieszkanie z balkonem – wady i zalety

19 czerwiec 2018, 12:59

Wiele osób poszukujących mieszkania zwraca uwagę na to, czy posiada ono duży, wygodny balkon. Jego obecność to aktualnie jedno z ważniejszych kryteriów wyboru nieruchomości, ponieważ przestronny balkon kojarzy się z luksusem i daje atrakcyjne możliwości wypoczynku. Warto jednak wiedzieć, że mieszkania z balkonem poza całą gamą zalet mają też swoje wady. O jednych i o drugich piszemy więcej poniżej.

Dlaczego warto postawić na mieszkanie z balkonem?

Obecnie rzadko kiedy w nowym budownictwie można się spotkać z małymi balkonami. Jeśli deweloper decyduje się na zastosowanie tego elementu, stawia zwykle na większy rozmiar, aby zapewnić przyszłym mieszkańcom jak największy komfort. Główne zalety budowanych obecnie mieszkań z balkonami to:

  • możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu, a jednak wciąż w obrębie własnego mieszkania – duży balkon umożliwia wstawienie mebli wypoczynkowych czy zamontowanie hamaku, a na balkonie można posiedzieć, wypić kawę, opalać się i na wiele innych sposobów spędzać wolne weekendy czy popołudnia po pracy;

  • możliwość ciekawej aranżacji – im więcej przestrzeni, tym więcej opcji umeblowania i udekorowania balkonu, nadania mu atrakcyjnego wyglądu i podniesienia komfortu użytkowania;

  • możliwość założenia balkonowego ogródka – rośliny balkonowe mogą być wspaniałą ozdobą, a ich hodowla dla wielu osób staje się prawdziwą pasją.

Balkon i jego wady

Niestety, mieszkania z balkonami nie są też pozbawione wad. Decydując się na taką nieruchomość, warto pamiętać o tym, że:

  • mieszkanie z dużym balkonem może być droższe – zwiększa się jego metraż i podnosi się standard, więc często trzeba za nie zapłacić nieco więcej; (zobacz także: Co wpływa na cenę nowych mieszkań?)

  • balkon trzeba regularnie sprzątać i utrzymywać w porządku, a nie jest to łatwe ze względu na fakt, że stale narażony jest na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych;

  • należy stosować się do balkonowego "savoir-vivre", a jednocześnie być przygotowanym na to, że nie wszyscy mieszkańcy budynku mogą mieć na jego temat te same poglądy – na balkonie nie powinno się grillować, palić papierosów, wyprawiać głośnych imprez czy też trzepać zakurzonych koców, dywanów itd., jednak niestety nie wszyscy sąsiedzi mogą szanować te niepisane zasady... Jako że jest to w pewnym sensie przestrzeń wspólna dzielona przez wszystkich mieszkańców budynku, trzeba wziąć pod uwagę wynikające z tego niedogodności.

Mieszkania w Krakowie – kupuj z głową!

Mimo kilku wad, które posiadają mieszkania z balkonem, zalety wydają się przeważać swoją siłą, dlatego większość osób szukających nowych mieszkań w Krakowie skłania się raczej ku temu właśnie rozwiązaniu. Wśród mieszkań oferowanych przez FRONTON także można znaleźć atrakcyjne oferty z balkonami. Po więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu z naszym biurem sprzedaży – udzielimy więcej informacji i przedstawimy najlepsze propozycje.