Fronton

Najpopularniejsze mieszkania ostatnich lat

17 październik 2018, 06:51

Forma i wygląd budowanych w Polsce mieszkań bardzo się zmieniła w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. W dużej mierze zmiany te zawdzięczamy przemianie ustrojowej oraz zmianie formy inwestowania – dziś to głównie prywatni inwestorzy budują mieszkania, dlatego też w większej mierze są one odpowiedzią na potrzeby rynku (więcej na ten temat piszemy tutaj: Mieszkania kiedyś i dziś – jak zmieniły się nieruchomości mieszkalne?)

W latach 70. i 80. masowo budowano bloki mieszkalne i wieżowce, aby zaspokoić duży popyt na mieszkania i każdemu dać "dach nad głową". Lata 90. to początek budynków o nieco wyższym standardzie i ciekawszym designie – trend, który zahaczył jeszcze o pierwszą dekadę XXI wieku. Wciąż budowano wtedy bloki, choć prezentowały się znacznie bardziej atrakcyjnie, a mieszkania w nich były większe. A jak jest teraz? Jakie mieszkania obecnie najchętniej są kupowane?

Nowe mieszkania – niekoniecznie popularniejsze niż stare?

Nieruchomości mieszkalne, którymi obecnie interesują się kupujący, można podzielić na dwie grupy: mieszkania nowe, wśród których największą popularnością cieszą się lokale w apartamentowcach i nowoczesnych szeregowcach, oraz mieszkania stare, ale odnowione i przystosowane do panujących standardów, zlokalizowane np. w zabytkowych budynkach. Bez wątpienia najmniejszą popularnością cieszą się mieszkania w blokach z lat 70. i 80., ze względu na ich niski standard, mały metraż i niewygodny układ - nawet niskie ceny nie zachęcają do ich zakupu.

Wróćmy jednak do tego, co obecnie cieszy się największym zainteresowaniem. Pora na małą charakterystykę najpopularniejszych w ostatnich latach mieszkań.

  • Apartamentowce – jeszcze kilkanaście, a nawet kilka lat temu kojarzyły się z luksusem i były raczej niedostępne dla przeciętnego Kowalskiego. Dziś deweloperzy coraz częściej stawiają na mieszkania o podwyższonym standardzie w niewielkich budynkach przypominających architektonicznie domy wolnostojące. Ceny takich mieszkań coraz częściej są w zasięgu możliwości młodego, całkiem dobrze zarabiającego pokolenia.

  • Budynki szeregowe – projektowane są tak, by podobać się nie tylko pod względem wizualnym, ale także praktycznym. W pewien sposób zastępują domek jednorodzinny, ponieważ otoczone są ogródkami, dają poczucie prywatności oraz możliwość własnej aranżacji przestrzeni wokół. Jednocześnie są łatwiejsze i tańsze w utrzymaniu, a prezentują się bardzo atrakcyjnie.

  • Kamienice - odnowione mieszkania w kamienicach to nowy popularny trend na rynku nieruchomości. Wielu młodych ludzi ceni sobie klimat starych kamienic, a jeśli uda się je odpowiednio dostosować i nadać wyższy standard, np. poprzez zastosowanie nowoczesnych systemów grzewczych oraz renowację wnętrz, wartość tych mieszkań wzrasta, podobnie jak i zainteresowanie nimi. Dużym atutem w ich przypadku jest często lokalizacja – ścisłe centrum miasta i bliskość najważniejszych punktów miejskiego życia.

  • Lofty – nowe mieszkania w starych wnętrzach mają niesamowity klimat. Bardzo często na mieszkania przerabiane są obecnie np. obiekty wojskowe. Duża przestrzeń, chłodny i tajemniczy klimat, możliwość nowoczesnej i luksusowej aranżacji - to przyciąga kupujących i sprawia, że coraz częściej to właśnie te mieszkania są poszukiwane na rynku.

A Ty jakie mieszkanie sobie wymarzyłeś? Który z powyższych trendów jest najbliższy Twojemu sercu?