Fronton

Niezbędnik wynajmującego cz. III: Jak przygotować mieszkanie do wynajęcia?

19 czerwiec 2018, 13:20

Dzisiaj przedstawimy kilka porad dla tych, którzy chcą oddać mieszkanie na wynajem. Wbrew pozorom przygotowanie lokum dla najemców wcale nie należy do łatwych zadań. Warto pamiętać, że im wyższy będzie standard lokalu, tym większą kwotę odstępnego będzie można pobierać. To bezpośrednio przekłada się na zyski, a to o nie przecież chodzi w całym tym przedsięwzięciu. Jak więc przygotować nieruchomość, aby szybko znaleźć lokatorów i móc przyzwoicie zarabiać na wynajmie?

Przygotowanie mieszkania na wynajem w 5 krokach

Tych kilka prostych porad pomoże Ci właściwie przygotować lokal mieszkalny do wynajęcia:

  1. Zdecyduj, komu chcesz wynajmować. Wiedząc, do kogo kierujesz swoją ofertę, będziesz mógł dostosować ją do potrzeb konkretnej grupy osób. Jeśli np. jesteś w posiadaniu kawalerki, będziesz mógł wynająć ją studentom, parze, singlowi lub młodemu małżeństwu. Od tego, jakich lokatorów preferujesz, będzie zależało między innymi wyposażenie mieszkania. Jeśli masz do wynajęcia większy lokal, np. 3-pokojowy, możesz celować w rodzinę z dziećmi lub wynająć mieszkanie na pokoje studentom. Jak widzisz, możliwości jest bardzo wiele.

  2. Dokonaj niezbędnych remontów i napraw. Jeśli lokal ma już swoje lata, możliwe, że będzie konieczna np. wymiana instalacji elektrycznej. Przyda się też odświeżenie ścian czy odnowienie łazienki i kuchni (zwykle to na nie w pierwszej kolejności zwracają uwagę potencjalni lokatorzy). Im lepiej mieszkanie będzie się prezentowało, tym większe odstępne będziesz mógł za nie uzyskać. Problem ten nie istnieje w przypadku nowych mieszkań – tu wystarczy jedynie zadbać o aranżację.

  3. Zapewnij niezbędne sprzęty. Nikt nie wprowadzi się do mieszkania, gdzie będzie brakowało kuchenki czy pralki. Jeśli przygotowujesz lokal pod studentów, powinieneś zagwarantować też podstawowe meble – łóżka, szafy, biurka. W przypadku rodzin z dziećmi bardzo często jest tak, że mają one swoje własne meble lub przynajmniej ich część – w takiej sytuacji nie musisz w pełni meblować lokalu. Wszystko więc znowu sprowadza się do tego, na jaką grupę docelową się zdecydujesz.

  4. Zadbaj o uniwersalną aranżację. Nie maluj ścian na jaskrawe kolory, nie wieszaj na suficie ekstrawaganckiego żyrandola. Niech wykończenie i dekoracje będą delikatne i uniwersalne, a kolory ścian, zwłaszcza w salonie - neutralne. Dzięki temu lokatorom łatwiej będzie urządzić się "po swojemu".

  5. Stwórz przyjazną atmosferę. Szykując się na wizytę z potencjalnymi najemcami, zadbaj o to, by mieszkanie było posprzątane, aby ładnie w nim pachniało, a wnętrza tworzyły przytulny klimat. Dzięki temu z łatwością zachęcisz do wprowadzenia się i nie będziesz musiał długo szukać najemcy.

Czy te porady są dla Ciebie przydatne? Mamy nadzieję, że tak. Przygotowując się do wynajmu mieszkania, warto, abyś zapoznał się z pozostałymi częściami naszego niezbędnika: