Fronton

Oświetlenie mieszkania- znacznie więcej niż źródło światła cz. II

04 sierpień 2019, 16:28

Mogłoby się wydawać, że dobór oświetlenia w mieszkaniu, bądź domu, to zaledwie wybór odpowiedniego żyrandola i lamp. Niemniej jednak jeśli przyjrzymy się tej sprawie nieco bliżej i poświęcimy jej więcej niż chwilę, dowiemy się jak wiele możemy skorzystać z przemyślanego ich wyboru w codziennym funkcjonowaniu. Bowiem oświetlenie może stanowić niezastąpioną ozdobę wnętrz (więcej o tym przeczytasz tutaj: Oświetlenie mieszkania- znacznie więcej niż źródło światła cz. I), nadaje im pożądany charakter, odpowiednio eksponuje atrakcyjne przedmioty w domu, ale też pozytywnie wpływa na nasze funkcjonowanie.

 

Barwa i rodzaj oświetlenia, a nasze samopoczucie

Zależnie od tego, jaki chcemy uzyskać efekt aranżacji wnętrza, jesteśmy w stanie tak dobrać odpowiednie oświetlenie, aby nasze mieszkanie było nowoczesne i proste, jak również całkowicie przeciwnie -pełne blichtru. Oświetlenie może spełniać funkcję dekoracyjną i praktyczną. Światło zarazem ma stwarzać odpowiednie warunki do pracy, gotowania, wypoczynku oraz wpływać pozytywnie na nasz organizm. To, w jaki sposób je zaprojektujemy, będzie miało istotny wpływ na nasze samopoczucie. Nasz nastrój oraz nasze zdrowie będzie zależało od tego, jaką wybierzemy barwę żarówek, a mianowicie zabarwienie zimne czy ciepłe. 

Nieodpowiednie oświetlenie przestrzeni może nieść za sobą wiele negatywnych skutków (ale też pozytywnych).  Światło może wspierać naturalny rytm biologiczny, jak również go zaburzać. Temperatura barwowa oświetlenia określana jest w stopniach Kelwina. Im mniej stopni Kelwina barwa staje się cieplejsza i bardziej żółta, im więcej stopni Kelwina barwa żarówki staje się chłodna, biała lub niebieska.  Ta pierwsza będzie bardziej odpowiednia dla pomieszczenia, w którym chcemy uzyskać efekt relaksu, np. salon lub sypialnia. Z drugiej zaś strony, barwa zimna zdecydowanie lepiej zda egzamin w pokoju, w którym wykonujemy precyzyjne prace, gdzie światło pomoże nam dostrzec drobne elementy, np. w garażu. Kolejnym ważnym elementem przy wyborze żarówki do lampy są luksy, które wskazują intensywność światła. Powinniśmy więc zawsze mieć na uwadze jaki cel i jaką funkcję będzie pełniło wybrane przez nas oświetlenie. Nie bagatelizujmy roli barwy światła i jego intensywności. 

Podczas urządzania pomieszczeń mieszkalnych zazwyczaj skupiamy się na funkcjonalności oświetlenia, warto jednak zwróć uwagę jak w łatwy sposób stworzyć przyjemną i atrakcyjną aranżację wnętrza za pomocą tak prostego narzędzia, jakim jest światło. Pamiętajmy również o rozmieszczeniu kilku źródeł światła w pomieszczeniu, dzięki czemu wnętrze zyska na wyglądzie, charakterze i stanie się przytulne. Dzisiejszy rozwój technologii daje nam ogromne możliwości. W wyborze odpowiedniej aranżacji świetlnej, a ogranicza nas jedynie wyobraźnia.