Fronton

Pies w mieszkaniu – dobry czy zły pomysł?

23 lipiec 2018, 19:57

Posiadanie zwierzaka w mieszkaniu może przysparzać wiele radości i satysfakcji. Istnieją jednak argumenty za tym, by nie wprowadzać psa do mieszkania. Wiele osób twierdzi, że na czworonoga powinni decydować się tylko właściciele domów z ogrodem. Jak z tym tak naprawdę jest?

Problemy związane z trzymaniem psa w mieszkaniu

Niewątpliwie jest ich bardzo wiele. Najważniejszą kwestią jest zapewnienie czworonogowi wystarczającej ilości ruchu. Częste spacery i możliwość "wybiegania się" są konieczne, aby pies mógł spożytkować swoją energię i aby nie kusiło go podgryzanie mebli czy butów... Drugi problem to sąsiedzi – niestety często trafiają się tacy, którym przeszkadza szczekanie czy w ogóle obecność psów w pobliżu. No i oczywiście przestrzeń. Czworonogowi trzeba zapewnić miejsce do spania i jedzenia, co w przypadku mieszkań może być dodatkowym kłopotem.

Mieszkanie a miłość do zwierząt – jak to połączyć?

Wszystkie te problemy da się jednak obejść, jeśli do kwestii posiadania psa podejdzie się odpowiedzialnie i rozsądnie. Warto wziąć wszystkie te kwestie pod uwagę już na etapie wybierania mieszkania. Wielbiciele czworonogów powinni uwzględnić potrzeby swojego pupila przy każdej przeprowadzce. Jak wybrać mieszkanie z myślą o psie?

  1. Odpowiedni metraż – w małych mieszkaniach robi się ciasno już po wstawieniu mebli, a gdy do tego dochodzi jeszcze miejsce na legowisko psa i jego miski, a także miejsce na samego psa – zwłaszcza gdy to duża rasa – to może się okazać, że nieduże, np. dwupokojowe mieszkanie nie sprosta wymaganiom. Dlatego należy celować w większe lokale o wygodnym układzie, z otwartą przestrzenią, a idealnie także z dużym balkonem lub tarasem.

  2. Dobra lokalizacja – w pobliżu mieszkania powinien się znajdować park, las czy inna przestrzeń, gdzie można wyprowadzać psa na spacery i "wybieg". Ciasna, śródmiejska zabudowa to nie byłby w tym przypadku dobry wybór.

  3. Pierwsze piętro lub parter – kondygnacja ma znaczenie z punktu widzenia zdrowia zwierzaka. Choć w młodości psy chętnie biegają po schodach, z wiekiem może być to dla nich duży wysiłek, a także obciążenie dla stawów. Niektóre rasy są szczególnie narażone na problemy zdrowotne związane z wchodzeniem po schodach – warto więc wziąć tę kwestię pod uwagę przy wybieraniu mieszkania.

  4. Dobra tresura i utrzymanie czystości – dobrze wychowany pies na pewno nie będzie przeszkadzał sąsiadom. Warto nauczyć czworonoga, aby nie hałasował w domu, a podczas przypływów energii wyprowadzać go na spacery, zamiast pozwalać bawić się w mieszkaniu. Należy też zawsze sprzątać po psie i nie pozwalać mu na niszczenie jakichkolwiek elementów wspólnej przestrzeni – rabat kwiatowych, wycieraczek na klatce schodowej itd. Jeśli zadba się o te kwestie, obecność psa z pewnością nie będzie problemem dla nikogo w sąsiedztwie.

Podsumowując, pies w mieszkaniu to dobry pomysł, jeśli potrafi się czworonogowi zapewnić odpowiednie warunki oraz uszanować zasady sąsiedzkiego współżycia.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Mieszkanie z psem, czyli kilka słów do wielbicieli czworonogów