Fronton

Praktyczne urządzanie mieszkania – cz. I: kawalerka

19 czerwiec 2018, 13:09

Wprowadzenie się do nowego mieszkania to wyzwanie na wielu frontach. Po pierwsze, trzeba się odnaleźć w nowej okolicy – zorientować się, gdzie są sklepy, piekarnie, apteki, które linie komunikacji miejskiej dojeżdżają w te okolice i w jaki sposób najszybciej dostać się do pracy czy szkoły. Po drugie, poznaje się nowych sąsiadów, z którymi będzie się miało do czynienia przez kolejne lata. Relacje, które się nawiążą, mogą mieć bardzo duży wpływ na atmosferę mieszkania w tym miejscu. Po trzecie, trzeba zorganizować całą przeprowadzkę – przewieźć meble i wyposażenie mieszkania, rozpakować się i wstępnie urządzić. A po czwarte – trzeba zaaranżować swoje nowe mieszkanie tak, by stało się tym wymarzonym i perfekcyjnym.

Urządzanie kawalerki – minimalizm i spryt

Pomysłów na urządzenie mieszkania są tysiące i nie trzeba szukać ich daleko. Pełno jest ich w internecie, można je znaleźć w programach telewizyjnych, magazynach i poradnikach. Nie zawsze da się jednak skorzystać z tych, które podobają się nam najbardziej. Ograniczają nas finanse, możliwości techniczne lub... przestrzeń. Urządzenie malutkiego mieszkanka – kawalerki - to chyba największe wyzwanie. Mamy jednak kilka uniwersalnych porad, jak do tego podejść, aby zrobić to niedrogo, ze smakiem i w zgodzie z własnym gustem.

Zobacz także: Ile pokoi w mieszkaniu? Czyli jakie nieruchomości opłaca się kupować

Zastanawiasz się, jak urządzić kawalerkę, żeby wszystkie Twoje rzeczy się w niej zmieściły i wciąż zostało w niej trochę powietrza, którym będziesz mógł swobodnie oddychać? Zastosuj się do poniższych wskazówek:

  1. Wykorzystaj każdą przestrzeń. To podstawowa zasada urządzania się w ciasnym miejscu. Rozejrzyj się dookoła i poszukaj wolnego miejsca, a następnie je zagospodaruj – oczywiście w granicach rozsądku, bo ryzyko, że mieszkanie stanie się ciasne i zagracone jest w tym przypadku bardzo duże. Jeśli w pokoju stoi komoda, zastanów się, czy nie warto zamontować nad nią półek, na których zmieszczą się książki lub dokumenty. Wykorzystaj w pełni przestrzeń w różnych zakamarkach, np. pod umywalką w łazience, na szafce w kuchni czy pod parapetem.

  2. Pozbądź się zbędnych sprzętów. Nie pozwól niepotrzebnym rzeczom mnożyć się w Twoim mieszkaniu. Jeśli czegoś nie używasz – oddaj, sprzedaj lub przynajmniej odłóż do piwnicy, aby w przyszłości zdecydować, co z tym dalej zrobić. Każdy zbędny przedmiot zabiera cenną przestrzeń – przeszkadza, psuje efekt wizualny i wpływa na "zagracenie” mieszkania.

  3. Postaw na prostotę. Wybierz stonowaną kolorystykę – najlepiej dwa kolory, które będą przewodziły w aranżacji. Nie przesadzaj z dekoracjami, dodatkami, gadżetami. Nie ustawiaj ozdobnych figurek na półkach, jeśli możesz je wykorzystać w bardziej praktyczny sposób. Zamiast sterty poduszeczek na kanapie, połóż tam stylową narzutę. Im mniej pojedynczych, drobnych elementów, tym wizualny efekt będzie lepszy.

Kawalerki mogą mieć niezwykły urok, jeśli podejdzie się do ich urządzania z głową i gustem. I tego właśnie życzymy wszystkim, którzy podejmują się tego wyzwania!