Fronton

Praktyczne urządzanie mieszkania - cz. II: mieszkanie dwupokojowe

19 czerwiec 2018, 13:08

Mieszkania dwupokojowe najeżą do najczęściej kupowanych mieszkań. Są bardzo praktyczne, a przy tym znajdują się w granicach możliwości finansowych bardzo dużej grupy Polaków. Są doskonałą propozycją na pierwsze mieszkanie, sprawdzają się także jako inwestycja zarobkowa, gdy oddaje się je na wynajem długo- lub krótkoterminowy.

Po wprowadzeniu się do nowego mieszkania z dwoma pokojami pojawia się konieczność podjęcia jeszcze kilku związanych z nim decyzji. Jedna z nich dotyczy urządzenia wnętrza. Z odpowiednim podejściem można to zrobić sprawnie i z zadowalającym rezultatem.

Jak urządzić dwupokojowe mieszkanie?

Przykładowych stylizacji wnętrz można znaleźć mnóstwo zarówno w internecie, jak i w katalogach czy czasopismach. Nam jednak nie chodzi o podanie Ci gotowego rozwiązania na tacy, ale o takie ukierunkowanie Twojego myślenia, abyś najlepszą opcję znalazł sam. Dlatego nasze porady brzmią następująco:

  1. Zastanów się, jaki jest cel mieszkania. Jeśli urządzasz je pod wynajem, podejdziesz do sprawy zupełnie inaczej niż w sytuacji, gdy sam zamierzasz w nim mieszkać (zobacz także: Jak przygotować mieszkanie do wynajęcia?). Spróbuj też odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest to lokum tymczasowe, czy na długie lata. Jeśli planujesz założenie lub powiększenie rodziny, prawdopodobnie za kilka lat zmienisz mieszkanie na 3- lub 4-pokojowe, zatem wprowadzanie w nim dużych zmian nie będzie teraz opłacalne. Jeśli zaś zamierzasz mieszkać tu długo, skala wprowadzonych zmian i personalizacji może być większa.

  2. Określ swoje możliwości - zarówno finansowe, jak i techniczne. Inaczej zaaranżujesz mieszkanie, które składa się z sypialni i pokoju dziennego z aneksem kuchennym niż to, w którym znajdują się dwa wyodrębnione pokoje. Inne pomysły sprawdzą się, gdy masz ciemną kuchnię, a inne, gdy w każdym pomieszczeniu znajdują się okna. Przykłady można mnożyć. Nie próbuj osiągnąć czegoś, co przy określonym układzie lub metrażu jest praktycznie nierealne. Wyznacz także budżet na ten cel – może być bardzo pomocny przy podejmowaniu kolejnych decyzji zakupowych.

  3. Wybierz jednorodną stylistykę. Małe mieszkania mają to do siebie, że praktycznie wszystko jest "na widoku". Urządzanie każdego pokoju w innej stylistyce nie ma w tym przypadku najmniejszego sensu. Możesz oczywiście dobrać inne kolory do poszczególnych pomieszczeń, ale postaraj się, aby całość była spójna, a efekt z pewnością Cię nie zawiedzie.

  4. Wydajnie zarządzaj przestrzenią. Dwa pokoje to naprawdę niewiele. Bardzo łatwo jest zagracić mieszkanie i sprawić, że będzie wyglądało na ciasne. Wykorzystaj przestrzeń, którą masz do dyspozycji dzięki meblom i akcesoriom dobranym w przemyślany sposób. Nie wieszaj półek tam, gdzie dużo praktyczniejsza okaże się wisząca szafka. Pamiętaj jednak, aby zostawić sobie trochę przestrzeni na oddech - nie zapełniaj całego wnętrza meblami. Nie każdy centymetr ściany lub podłogi musi być zagospodarowany – postaw na minimalizm.

Choć powyższe wskazówki są bardzo ogólne, to z pewnością pozwolą świeżym okiem spojrzeć na kwestię urządzania niewielkiego mieszkania. Trzymamy kciuki za zadowalające efekty!