Fronton

Problemy ze spłatą kredytu? Są na to sposoby!

31 sierpień 2021, 13:28

Rata kredytu hipotecznego to duży wydatek w comiesięcznym budżecie. Kupując nowe mieszkanie na kredyt, optymistycznie patrzymy w przyszłość. Bank pozytywnie ocenia naszą zdolność kredytową i postanawia sfinansować nasz zakup. Jednak przyszłości nie da się przewidzieć, co szczególnie dało się odczuć w ostatnich latach, gdy wszystkich zaskoczyła pandemia i jej konsekwencje. Wiele osób straciło pracę lub ma mniejsze dochody. A kredyt trzeba spłacać dalej...

Co robić, gdy pojawiają się problemy z wypłacalnością? Jak wybrnąć z trudnej sytuacji finansowej i uchronić się przed przejęciem wymarzonego mieszkania przez komornika?

Mieszkanie na kredyt a problemy finansowe – jak sobie poradzić?

Trudności finansowe mogą dotknąć każdego. Utrata pracy lub zmiana jej na gorzej płatną, choroba, wypadek, nieprzewidziane wydatki czy problemy osobiste mogą wpłynąć na to, że nie będziemy w stanie regularnie spłacać rat kredytu zaciągniętego na zakup nowego mieszkania. Czy to oznacza, że je utracimy? Nie, jeśli wystarczająco szybko zareagujemy, zamiast udawać, że problem nie istnieje i bezczynnie czekać na to, aż los sam się odmieni.

Jeśli nie jesteś w stanie regularnie spłacać kredytu mieszkaniowego, przede wszystkim przeanalizuj, co jest tego przyczyną. Dzięki temu określisz, czy jest to sytuacja chwilowa i wkrótce ulegnie zmianie, czy problemy finansowe mogą się potencjalnie utrzymywać bardzo długo.

Przykładowo:

  • W przypadku utraty pracy, gdy mieszkasz w dużym mieście takim jak np. Kraków, masz sporą szansę, że wkrótce podejmiesz nową pracę. Oczywiście zależy to od sytuacji na rynku pracy, w danej branży, Twojego kierunkowego wykształcenia oraz dotychczasowego doświadczenia zawodowego. Jednak tę sytuację można potraktować raczej jako przejściową. Wtedy istnieje opcja skorzystania z tak zwanych wakacji kredytowych, o czym więcej napiszemy za chwilę.
  • Jeśli przyczyną problemów finansowych jest trwała choroba, która uniemożliwia podjęcie pracy, sytuację należy potraktować jako permanentną. Zasiłki dla osób niezdolnych do pracy zwykle nie są tak wysokie, aby mogły pokryć wysokość rat kredytowych. W takiej sytuacji trzeba poszukać rozwiązania długoterminowego, np. wydłużyć okres kredytowania. O tej opcji też napiszemy za chwilę trochę więcej.

Poza tym, jeśli ubezpieczyłeś kredyt, zapoznaj się dokładnie z tym, jakie przysługują Ci prawa w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

Jak spłacać kredyt przy problemach finansowych?

Przede wszystkim należy od razu podjąć działania, aby nie narobić sobie długów. Rozmowa z bankiem to pierwszy krok do znalezienia najlepszego rozwiązania tej trudnej sytuacji. Opcje, które są możliwe, to między innymi:

  1. Wakacje kredytowe – czyli wstrzymanie rat na kilka miesięcy, do czasu aż sytuacja finansowa się poprawi. Warunki wakacji kredytowych są różne w zależności od banku oraz umowy kredytowej, którą się podpisało.
  2. Dłuższy okres kredytowania – to opcja, która jest korzystna zwłaszcza przy kredytach zaciągniętych na krótszy czas, np. na 10-15 lat. W takiej sytuacji można negocjować z bankiem wydłużenie okresu spłaty, dzięki czemu comiesięczna rata będzie znacznie niższa.
  3. Sprzedaż mieszkania – jeśli to nasze wymarzone nowe mieszkanie, to ta opcja nie będzie zachęcająca. Jednak w wyjątkowo trudnych sytuacjach może się okazać jedyną, która pozwoli finansowo utrzymać się na powierzchni. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży mieszkania można przeznaczyć na spłatę kredytu, a ewentualną nadwyżkę na pokrycie wydatków bieżących.
  4. Kredyt konsolidacyjny – jeśli mamy kilka kredytów, ich konsolidacja może być dużym ułatwieniem. Płacimy jedną, niższą ratę w miejsce kilku różnych zobowiązań. Co prawda okres spłaty wtedy zwykle się wydłuża, jednak może to być jedyne rozwiązanie, które pomoże nam zachować płynność finansową.

Problemy z pieniędzmi to nie koniec świata i warto o tym pamiętać w każdej trudnej sytuacji. Zawsze znajdzie się jakieś rozwiązanie, którego w stresie możemy na początku nie dostrzegać. Skontaktuj się z bankiem lub z doradcą kredytowym i sprawdź, jak możesz poradzić sobie ze spłatą mieszkania. Powodzenia!