Fronton

Przestrzenie małe i duże – jak je urządzać? Cz. I

11 kwiecień 2019, 19:04

Wielkość i kształt pomieszczenia w dużym stopniu wpływa na to, jakie mamy możliwości jego aranżacji. Największa trudność pojawia się w przypadku niedużych pokoi, ale także większe przestrzenie mogą być pod tym względem kłopotliwe, gdy brak nam pomysłu na ich umeblowanie i ozdobienie. Dzisiaj mamy kilka porad dla tych, którzy stoją przed wyzwaniem urządzenia małego pomieszczenia, np. salonu, sypialni lub pokoju dziecięcego. Jakich reguł warto się trzymać?

Aranżacja małego pomieszczenia – jak powiększyć przestrzeń optycznie i funkcjonalnie?

Nieduże pokoje są zwykle spotykanie w starszym budownictwie lub w małych mieszkaniach. Brak przestrzeni nie oznacza jednak braku możliwości. Istnieją sprytne sposoby na to, aby zmieścić w pokoju wszystkie niezbędne w nim rzeczy, a przy tym nie stworzyć wrażenia ścisku i ciasnoty.

  1. Zainwestuj w praktyczne meble. Zagospodaruj przestrzeń najpełniej jak to możliwe. Unikaj mało pojemnych mebli, które często mogą się pięknie prezentować, ale niestety nie są zbyt praktyczne w małych pomieszczeniach. Zamiast półek na ścianach – postaw szafki z przegródkami i szufladami. Zamiast łóżka na masywnej podstawie – zainwestuj w łóżko z wsuwaną pod spód szufladą. Zamiast toaletki – postaw pojemną komodę. Poszukaj inspiracji w sieci i w katalogach – z pewnością znajdziesz mnóstwo praktycznych, pojemnych mebli, które możesz wykorzystać w małym pokoju.

  2. Lustra i przeszklenia. To z kolei sposób na optyczne powiększenie powierzchni. Dzięki lustrom wydaje się nam, że miejsca w pokoju jest dwa razy więcej. Choć oczywiście to tylko złudzenie, to tak pozwoli to nam poczuć się lepiej i swobodniej. Podobnie działają inne szklane elementy, np. szklane drzwi, szklane blaty stołów, szklane półeczki. Ten mały trik może odmienić wygląd niedużego mieszkania.

  3. Unikaj nadmiaru ozdób. W małym pomieszczeniu trzeba postawić na minimalizm. Należy więc w miarę możliwości unikać drobnych ozdób i dodatków, które nie tylko zabierają przestrzeń, ale też dodatkowo tworzą wrażenie, że pomieszczenie jest zagracone. Zamiast kilku małych ozdobnych poduszeczek na łóżku – postaw na narzutę w subtelnym kolorze. Zamiast figurek, miseczek czy wazoników – umieść w pokoju kwiat w ciekawej doniczce. Małe pomieszczenie może się prezentować naprawdę elegancko, jeśli odpowiednio dobierzemy wszystkie znajdujące się w nim akcesoria i dekoracje.

Mamy nadzieję, że powyższe porady pozwolą osiągnąć wspaniały efekt w małym pokoju. Nie jest to łatwe i niestety często konieczne jest całkowite przearanżowanie przestrzeni, aby móc wykorzystać w pełni jej potencjał. Jednak z pewnością warto włożyć w to wysiłek, aby ostatecznie móc cieszyć się nie tylko estetyką, ale także wygodą.

Czytaj również: Urządzanie mieszkania – nie bój się eksperymentów