Fronton

Sypialnia idealna - 5 kroków, aby taką stworzyć

29 grudzień 2020, 17:28

Sen przekłada się na wiele kwestii w naszym codziennym funkcjonowaniu. To za sprawą jego jakości jesteśmy bardziej lub mniej wydajni w ciągu dnia, mamy lepszy lub gorszy humor, lepsze czy gorsze samopoczucie, jesteśmy bardziej lub mniej efektywni, kreatywni, aktywni fizycznie i psychicznie. Całość również wpływa na nasze relacje z ludźmi bliższymi czy dalszymi. Sen to niewątpliwie wysoce istotna składowa naszej rzeczywistości, którą sami tworzymy. Jeśli zadbamy o jego dobrą jakość, z pewnością zaowocuje. Jeśli jednak nie poświęcimy mu wystarczająco uwagi, wiele kwestii w naszym życiu może posypać się ciągnąc za sobą konsekwencje niczym domino. Jak w takim razie sprawić, aby nasz wypoczynek był źródłem samego dobra? Podpowiadamy w jaki sposób najlepiej przygotować sypialnię w Twoim krakowskim mieszkaniu.

 

1. Łóżko - jego usytuowanie, materac i pościel

Łóżko to oczywiście podstawa dobrego wypoczynku. Według zasad feng shui powinno ono posiadać drewniane ramy. Nie bez wpływu jest również jego ustawienie - najlepsze, to takie skierowane zagłówkiem do ściany tak, aby mieć dostęp do łóżka z trzech stron. To, czego należy unikać stosując feng shui, to pozycja na wprost drzwi i blisko okna.

Choć ustawienie łóżka jest zdecydowanie ważnym elementem w drodze do dobrego snu, jeszcze ważniejszą kwestią jest jego materac. Warto w niego zainwestować raz, aby służył przez wiele lat. Otóż stojąc przed decyzją wyboru tego najbardziej odpowiedniego nie należy kusić się na ten najbardziej miękki - mimo, że jest przyjemny, nie będzie korzystny dla naszego ułożenia ciała podczas snu.

Istotna jest również pościel, jaką się otulamy. Jeśli jesteśmy alergikami, nie bagatelizujmy tego i wybierzmy tę pościel poświęconą specjalnie dla nas. Warto też zwrócić uwagę na jej cechę przepuszczalności powietrza tak, aby latem nie grzała nas zanadto, a zimą nie chłodziła. Poszewki z naturalnych materiałów sprawdzą się tutaj najlepiej, ponieważ pozwalają skórze oddychać i odprowadzają wilgoć.

 

2. Cisza i ciemność

Sypialnia powinna stanowić swoistego rodzaju azyl odseparowany od reszty pomieszczeń w mieszkaniu gwarantując tym samym intymność, spokój i ciszę. Dobrze jest poświęcić uwagę odpowiedniemu wygłuszeniu sypialni, ale również odpowiedniemu zacienieniu. Gdy jest ciemno, szyszynka w mózgu wytwarza hormon odpowiadający za senność, czyli melatoninę. To właśnie dzięki niej jesteśmy w stanie spokojnie przespać noc i wstać wypoczęci.

 

3. Temperatura i wilgotność powietrza

Szczelność, ale bez przesady. Wentylacja w sypialni jest równie ważna jak każdy inny aspekt. Dopływ świeżego powietrza tuż przed snem znacznie podnosi jego jakość. Optymalna temperatura snu to około 20 stopni Celsjusza. Nie można zapominać też o odpowiedniej wilgotności - w tym celu przyda się nawilżacz powietrza, w przeciwnym razie możemy spotkać się z suchymi śluzówkami o poranku, co z pewnością nie jest przyjemną pobudką. 

 

4. Światło

W sypialni możemy całkowicie zrezygnować z górnego światła, a zastąpić go rozproszonym, ciepłym oświetleniem lampek, lamp, które wprowadzają przyjemną atmosferę. Ciepłe światło wpłynie na nas odprężająco, co oczywiście jest najwyższym celem w sypialni. Doskonale sprawdzą się tutaj wszelkie barwy ziemi sugerujące bliskość z naturą.

 

5. Porządek i ład

W drodze do odpoczynku doskonałego nie należy zapomnieć o uporządkowanym otoczeniu. W chaosie stajemy się dużo bardziej rozproszeni, ciężej nam się skupić, jak i w pełni zrelaksować. Zdecydowanie należy też całą przestrzeń sypialnianą odciąć od miejsca pracy. Ponadto jeśli to możliwe, z pokoju usuwamy wszelką elektronikę, która powoduje niekorzystną jonizację powietrza i emituje promienie zaburzające rytm naszego cennego snu, a telewizor zamieniamy na książkę.