Fronton

Sypialniane dzielnice Krakowa - czy opłaca się tu mieszkać?

19 czerwiec 2018, 13:27

W każdym z dużych miast istnieją tak zwane "sypialnie". Są to dzielnice, które nie są samowystarczalne pod względem zatrudnienia mieszkańców. Osoby mieszkające w takich rejonach miasta zwykle dojeżdżają do pracy do innych dzielnic, natomiast w okolicy swojego osiedla mogą zrobić podstawowe zakupy czy skorzystać z najpopularniejszych usług. Ich codzienne potrzeby są więc w zupełności zaspokojone.

Czy warto mieszkać w takim miejscu? Na to pytanie postaramy się dzisiaj odpowiedzieć biorąc za przykład Bronowice – część Krakowa, która powoli zyskuje sobie miano "sypialni" i która oferuje coraz więcej atrakcyjnych nowych mieszkań, które już wkrótce mogą przyciągnąć wielu nowych mieszkańców.

Sypialnie: plusy i minusy mieszkania - Bronowice Kraków

Do największych wad mieszkania w sypialnianej dzielnicy należy oczywiście konieczność dojeżdżania do pracy każdego dnia. Im bardziej oddalona od centrum dzielnica, tym czas podróży jest dłuższy. Bardzo często wiąże się też z koniecznością stania w korkach, ponieważ z tych części miasta w jednym czasie chce wyjechać bardzo wiele osób, co blokuje ulice i utrudnia ruch.

Niewątpliwie wadą jest też fakt, że "do miasta" dojechać trzeba za każdym razem, gdy chce się załatwić jaką sprawę urzędową, pójść do teatru czy kina czy w jakikolwiek inny sposób skorzystać z tego, co oferuje miasto.

Bronowice w tym aspekcie jednak nie stwarzają aż takich utrudnień. Dojazd do samego centrum miasta zajmuje ok. pół godziny. Przy optymistycznym założeniu, że korki nie wydłużą tego czasu za bardzo, można powiedzieć, że pod kątem komunikacyjnym jest to lokalizacja bardzo korzystna.

Nie zapominajmy jednak o tym, że mieszkanie w "sypialni" ma całą gamę zalet:

  • Spokój i cisza. Bronowice, podobnie jak i inne dzielnice na obrzeżach Krakowa, są kameralne i przytulne, pozbawione wielkomiejskiego szumu i pięknie przyozdobione zielenią.
  • Sypialnie są doskonale przystosowane do tego, by spełniać codzienne potrzeby mieszkańców – można tu zrobić zakupy, skorzystać z wielu różnorodnych usług, pójść na spacer, wybrać się do lekarza, a nawet pójść do kina (co umożliwia położona tu Galeria Bronowice).
  • Ceny mieszkań są tu znacznie bardziej atrakcyjne niż w dzielnicach położonych w okolicach centrum, a wybór nieruchomości o wysokim standardzie, w nowym budownictwie – bardzo szeroki.

Mieszkania Bronowice – czy to opcja dla Ciebie?

Podsumowując, jeśli nie przeszkadza Ci konieczność codziennego dojeżdżania do pracy lub pracujesz w miejscu położonym w pobliżu, opcja zamieszkania w dzielnicy sypialnianej powinna przypaść Ci do gustu. „Sypialnie” są wyposażone we wszystko, czego potrzeba mieszkańcom, z każdym rokiem są coraz lepiej skomunikowane z pozostałymi częściami miasta, a ponadto oferta nowych mieszkań jest tu bardzo atrakcyjna. Nie jest to jednak opcja dla tych, którzy lubią miejski zgiełk i chcą być blisko "centrum wydarzeń", bez konieczności tracenia czasu na dojazdy. Takie osoby z pewnością powinny celować w lokale usytuowane bliżej centrum.