Fronton

Szare ściany w mieszkaniu – tak czy nie?

02 wrzesień 2021, 14:41

Kolory ścian mają kluczowe znaczenie dla aranżacji mieszkania. Czy warto postawić na szare ściany? Jakie możliwości daje wybór tego koloru i jakie stwarza zagrożenia? Dzisiaj kilka słów o szarości, ale niekoniecznie w negatywnym sensie!

Szare ściany a przytulne wnętrze

Szary uchodzi raczej za smutny kolor. Sformułowania typu "szarość dnia", "szaro-bury", "szary człowiek", "na szarym końcu" nie wzięły się znikąd. Ta barwa kojarzy się nam nieprzyjemnie i zwykle staramy się jej unikać, jeśli chcemy zachować dobry humor.

Jednak zasada ta zupełnie nie sprawdza się, gdy mowa o mieszkaniach. Szare ściany w mieszkaniu to doskonała podstawa do stworzenia prawdziwie ciepłego i przytulnego wnętrza. Nie bez powodu jeden z odcieni szarości został wybrany jako kolor roku 2021 przez Instytut Pantone.

Jakie zalety ma szary kolor na ścianach?

  • Jest to kolor łagodny, wyciszający, nie rażący w oczy.
  • Stanowi doskonałą podstawę aranżacji mieszkania, ponieważ można swobodnie wybrać meble i dekoracje w bardziej żywych barwach, np. zielonym czy żółtym (który zresztą został wybrany jako drugi kolor roku Pantone, aby podkreślić, że to właśnie połączenie szarości i żółci będzie w najbliższym czasie królowało).
  • Dobrze prezentuje się przy wielu rodzajach oświetlenia.
  • Jest uniwersalny: nowoczesny i schludny, ale pasuje także do klasycznych wnętrz.
  • Na tle szarości dobrze prezentują się zarówno dekoracje ścienne (obrazy, ramki, makramy), jak i kwiaty doniczkowe.
  • Jest to kolor powiązany z ziemią, a takie barwy najlepiej wpływają na naszą psychikę. O tym zresztą pisaliśmy niedawno tutaj: Barwy ścian, które wprawiają w dobry nastrój

Dzięki szaremu kolorowi można stworzyć bardzo przytulne, ciepłe wnętrze. Mieszkanie może być urządzone zarówno nowocześnie, jak i tradycyjnie, a szare ściany absolutnie nie przeszkodzą żadnemu z tych rozwiązań. Szary to klasa sama w sobie!

Nie przesadź z szarością!

Kupując nowe mieszkanie, zwykle od samego początku decyduje się o jego aranżacji. Dobrze jest sobie wszystko zaplanować, aby nie przesadzić w żadną stronę. Jeśli marzą Ci się szare, jednolite ściany, to meble powinny być już w żywszym kolorze lub wzorzyste. Rozważ też urządzenie poszczególnych pomieszczeń w osobnej kolorystyce, aby nie było zbyt monotonnie. Jeśli w każdym pokoju i kuchni będziesz codziennie widział szare ściany, szybko znudzi Ci się ta barwa i możesz niechcący zmarnować jej potencjał. Wszystko z wyczuciem, a efekt w Twoim nowym mieszkaniu z pewnością Cię zadowoli.