Fronton

Urządzanie mieszkania w stanie deweloperskim – 5 przydatnych wskazówek

14 luty 2019, 09:14

Zakup mieszkania w stanie deweloperskim ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim już na etapie jego budowy możemy mieć wpływ na wiele elementów wyglądu i wykończenia. Po otrzymaniu kluczy do mieszkania możemy natomiast urządzić je w stu procentach zgodnie z naszą własną wizją. To ogromny komfort oraz szansa na wyrażenie siebie.

Co to znaczy "stan deweloperski"?

Mieszkania od deweloperów bardzo często oddawane są do użytku w formie surowej, a to znaczy, że całą odpowiedzialność za aranżację wnętrza przejmuje właściciel.

W mieszkaniu w stanie deweloperskim będziemy mieć wstawione okna i drzwi wejściowe, wykonaną wylewkę pod posadzkę, położone tynki. Będą też podłączone wszystkie niezbędne instalacje: wodno-kanalizacyjna, gazowa, elektryczna, grzewcza. W zależności od rodzaju podpisanej umowy mogą się też pojawić dodatkowe elementy wyposażenia kuchni lub łazienki.

Urządzanie nowego mieszkania: od czego zacząć?

Odbierając mieszkanie od dewelopera, z pierwszej kolejności upewnij się, że lokal jest zgodny z zapisami w umowie oraz z dostarczonym Ci wcześniej projektem. Sprawdź metraż pomieszczeń, jakość tynków, wypoziomowanie ścian i podłóg, stan okien i drzwi. Wszystkie usterki należy wpisać do protokołu odbioru, a deweloper będzie miał obowiązek usunąć je w określonym terminie.

Nadaj mieszkaniu charakter

Puste mieszkanie jest jak pusta kartka – można z nim zrobić dokładnie to, co się chce i napisać naprawdę fascynującą opowieść. Jednak nie warto zabierać się do tego z pośpiechem ani zbyt spontanicznie, bo wtedy efekt może pozostawiać wiele do życzenia, a wydane pieniądze nie będą go warte. Dlatego mamy kilka wskazówek dotyczących urządzania mieszkań od dewelopera.

  1. Zaplanuj prace w mieszkaniu. Dobry plan działania pozwoli Ci mieć wszystko pod kontrolą oraz uniknąć wpadek i przeoczeń. Wypisz na kartce wszystkie prace, które trzeba wykonać w każdym pomieszczeniu i nadaj im kolejność – dzięki temu będziesz wiedział, kiedy co kupić i jak zgrać ze sobą poszczególne działania.

  2. Zrób research. Nawet jeśli wierzysz w swój dobry gust i jako tako orientujesz się w dziedzinie aranżacji wnętrz, warto, abyś jednak zgłębił temat, zanim podejmiesz decyzje, od których nie będzie już odwrotu. Przejrzyj katalogi i projekty modnych aranżacji (bardzo łatwo znaleźć je chociażby w Internecie), pooglądaj filmy na YouTube dotyczące wykonywania prac wykończeniowych, poczytaj blogi i porady. Im szerszy będziesz miał ogląd sytuacji, tym łatwiej będzie Ci uniknąć błędów oraz osiągnąć efekt, o którym marzysz.

  3. Zacznij od podstaw. Oczywiście warto już na początku mieć w głowie wizję ostatecznego efektu, jednak nie wybieraj jeszcze poduszek do sypialni, jeśli nie masz położonych w niej posadzek. Na początku zajmij się podstawowymi elementami wykończenia: podłogami, drzwiami wewnętrznymi, ścianami. Potem dobierz armaturę sanitarną, meble kuchenne i wyposażenie pokojów, a dopiero potem detalami. Taka dyscyplina jest bardzo przydatna przy decyzjach, które wiążą się ze sporymi wydatkami.

  4. Zasięgnij opinii innych. Warto skorzystać z pomocy projektanta wnętrz lub kogoś, kto nawet hobbystycznie interesuje się tematem. Nie musisz zgadzać się na wszystkie sugestie, jednak często inny punkt widzenia okazuje się bardzo cenny i może być źródłem nagłych olśnień.

  5. Poszukaj oszczędności. Nie chodzi o to, aby wszystko robić "po taniości", bo takie rozwiązanie na dłuższą metę i tak nie jest opłacalne. Warto jednak skorzystać z okazji cenowych, jeśli takie się pojawiają, poszukać promocji w sklepach z wyposażeniem mieszkań, poczekać na sezonowe wyprzedaże lub kupować produkty w pakiecie, aby uzyskać rabat. Jest też wiele prostych prac, które – przy odrobinie wolnego czasu – można wykonać samodzielnie zamiast płacić za nie fachowcom.

Wszystkich właścicieli nowych mieszkań zachęcamy też do skorzystania z garści niestandardowych inspiracji: Urządzanie mieszkania – nie bój się eksperymentów