Fronton

Wynajem mieszkań – opłacalny biznes przyszłości

05 lipiec 2018, 14:53

O tym, że wynajmowanie mieszkań może być dochodowym biznesem, nie trzeba nikogo przekonywać. Bardzo wiele osób decyduje się na zakup mieszkania właśnie z myślą o przyszłym zarobku. Obecnie jednak warunki dla właścicieli mieszkań na wynajem są wyjątkowo korzystne. Jakie czynniki na to wpływają?

Kto wynajmuje mieszkania w Polsce?

Zainteresowanie mieszkaniami na wynajem jest obecnie bardzo duże, a analitycy rynku mieszkaniowego przewidują, że w najbliższych latach będzie coraz szybciej rosło. Dlaczego?

Po pierwsze, oferta mieszkań na wynajem jest bardzo atrakcyjna. Jeszcze kilkanaście lat temu mieszkania takie kojarzyły się z niskim standardem i nieadekwatnie wysokimi kosztami. Obecnie na rynku najmu znajduje się wiele nowych mieszkań – atrakcyjnie wykończonych i dobrze zlokalizowanych.

Po drugie, pojawiają się nowe grupy najemców, a więc rośnie podaż. Wśród osób zainteresowanych taką opcją znajdują się między innymi:

  • Imigranci – wysoki napływ osób z zagranicy, głównie z Ukrainy i Białorusi, wpływa nie tylko na zmiany na rynku pracy, ale także na rynku mieszkaniowym. Obecnie imigranci mogą stanowić nawet 10% wynajmujących, a wiele wskazuje na to, że w kolejnych latach ich liczba będzie rosła.

  • Studenci – popularność studiów w największych polskich miastach przekłada się na rozkwit wynajmu mieszkań. Miasta posiadające duże, renomowane uczelnie, takie jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk, każdego roku przyjmują wielu studentów zarówno z Polski, jak i z innych krajów. Zgodnie z danymi GUS, w roku akademickim 2016/2017 w Polsce było 65,8 tysięcy zagranicznych studentów – to o 15% więcej niż rok wcześniej. Trend wzrostowy jest więc bardzo wyraźny.

  • Młode pokolenie – dużą grupę wynajmujących stanowią też ludzie młodzi, którzy preferują wynajem mieszkań zamiast kupna na własność. Młode pokolenie chce być bardziej mobilne, ceni sobie niezależność, możliwość podróżowania i częstych zmian miejsca zamieszkania. Dlatego też zakup mieszkania nie jest dla nich atrakcyjną opcją. Wolą wynajmować, nie wiążąc się kredytem i nie chcąc na stałe pozostawać w jednym miejscu.

Wygląda więc na to, że to teraz jest najlepszy czas na kupowanie mieszkań pod wynajem. Najlepiej jest celować w duże, popularne miasta – do których bez wątpienia należy Kraków – a także w atrakcyjne, rozbudowujące się dzielnice, dobrze skomunikowane z centrum i inwestujące w infrastrukturę. Ceny mieszkań stopniowo rosną i według analityków rynku będzie tak nadal w ciągu kilku kolejnych lat. Dlatego nie ma co zwlekać – warto skorzystać ze sprzyjających warunków i aktualnych cen, aby dać sobie szansę na duże finansowe korzyści już w niedalekiej przyszłości.