Mieszkanie na kredyt: ile wynosi wkład własny?

Zakup mieszkania na kredyt to opcja, na którą decydują się wszyscy ci, którzy nie mają możliwości wyłożyć całej kwoty w gotówce. Nie oznacza to jednak, że na taką inwestycję może sobie pozwolić każdy. To, czy kredyt zostanie przyznany i w jakiej kwocie, zależy od decyzji banku, który analizuje możliwości finansowe kupującego oraz wyznacza kwotę minimalnego wkładu własnego.
Ile wynosi wkład własny przy zakupie mieszkania?
Jeszcze całkiem niedawno banki mogły udzielać kredytów hipotecznych na całość wartości kupowanej nieruchomości. Takie działania okazały się jednak zbyt ryzykowne z punktu widzenia stabilności rynku mieszkaniowego oraz sektora bankowego, dlatego też pojawiły się przepisy regulujące tę kwestię. Początkowo wkład własny wynosił 5% kupowanej nieruchomości, jednak w ciągu ostatnich lat odsetek ten systematycznie rośnie. Obecnie aby kupić mieszkanie, należy samodzielnie wyłożyć 20% jego wartości. Oznacza to, że kupując nieruchomość o wartości 400 tys. zł, możemy uzyskać kredyt maksymalnie na 320 tys. zł – i to pod warunkiem, że bank pozytywnie oceni naszą zdolność kredytową. Możliwe jest zmniejszenie wysokosci wkładu własnego (do 10%), jednak wtedy kredyt musi być dodatkowo zabezpieczony (o tym piszemy poniżej).
Czy wkład własny to tylko gotówka?
Wkład własny to finansowy udział klienta banku w inwestycji związanej z zakupem (lub budową) nieruchomości. W większości przypadków jest to gotówka, ale nie musi tak być. Banki mogą wziąć pod uwagę także pozostały majątek inwestora, np. inne posiadane nieruchomości - mieszkanie, dom, działkę budowlaną.
Jak zdobyć pieniądze na wkład własny lub zmniejszyć jego wysokość?
Jak pozyskać pieniądze na wkład własny przy zakupie mieszkania lub budowie domu? Oczywiście najprostszą odpowiedzią byłoby: oszczędzić. Doskonale jednak wiemy, że zaoszczędzenie tak dużej kwoty może trwać długie lata. A nie musi to przecież oznaczać, że realizację marzenia o własnym mieszkaniu trzeba odkładać w nieskończoność. Oto kilka pomysłów na to, jak można wybrnąć z tego problemu.
-
Wsparcie rodziny – to najbezpieczniejszy sposób na zdobycie pieniędzy. Bardzo często rodzice i najbliższa rodzina chcą ułatwić młodym osobom start w dorosłość, a pomoc finansowa jest na to świetnym sposobem. Może to być darowizna lub pożyczka, której spłatą nie musimy stresować się tak bardzo jak w przypadku kredytów bankowych.
-
Dodatkowe ubezpieczenie kredytu – to sposób na zmniejszenie kwoty wkładu własnego nawet do 10% wartości kupowanej nieruchomości. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia kredytu zwiększa jednak jego koszty – trzeba się więc przygotować na konieczność płacenia wyższych rat.
-
Zabezpieczenia, np. w postaci wspomnianych już wcześniej posiadanych nieruchomości lub papierów wartościowych – choć oczywiście nie każdy bank je zaakceptuje. Warto skorzystać z porad doradców kredytowych, którzy pomogą znaleźć najkorzystniejszą dla kupującego opcję.
Przeczytaj także: Sprawdź dewelopera przed zakupem mieszkania