Fronton

Zakup mieszkania pod wynajem - czy to się opłaca?

29 listopad 2019, 11:39

Niektórzy marzą o swoim mieszkaniu, w którym uwijają własne, przytulne gniazdko spłacając je powoli rozkładając na rozsądne raty, a z drugiej strony są też tacy, którzy traktują zakup mieszkania jako czystą inwestycję. W tym artykule rozwiejemy wątpliwości i odpowiemy na pytania związane z zakupem mieszkania pod wynajem.

 

Regularne dochody

Nie jest to żadną tajemnicą, że wszelka forma inwestycji w nieruchomości to stabilna, a więc wygodna forma zarabiania. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, iż to, jak szybko zaczniesz zarabiać zależy ściśle od wielu czynników, a między innymi: od tego, czy mieszkanie jest kredytowane (jeśli tak, to w jakim stopniu), od kosztu najmu (zależnego od miasta i dokładnej lokalizacji mieszkania na przestrzeni miasta). Początkowo wpływ pieniędzy za najem będzie pokrywał finansowe zobowiązania, czyli kredyt. Z czasem jednak, nawet mimo kredytu, zaczniesz odczuwać, że na Twoim koncie pojawia się dodatkowa kwota z tego tytułu. Co z nią zrobić? Najlepiej wyznaczyć sobie konkretny cel, np. budżet dla dziecka na czas, kiedy dorośnie i będzie potrzebować pieniędzy na start dorosłego życia- jest to częsta i rozsądna decyzja. Warto również zastanowić się nad kolejną inwestycją w nieruchomość i tym sposobem powielać dochody.

 

Wartość mieszkania będzie wzrastać

Oczywiście nie stanie się to od razu, ale z pewnością z czasem wartość Twojego mieszkania będzie wzrastać, co samo przez siebie wskazuje na korzyść. Dzieje się tak ze względu na rosnący popyt na nieruchomości i wciąż utrzymująca się ich mała dostępność, zwłaszcza tych w wysokim standardzie. Sprawia to, że cen najmu Twojego mieszkania dziś i za przykładowo 10 lat może się znacznie różnić szczęśliwie na Twoją korzyść.

Mieszkań jest znacznie mniej na rynku, niż wygląda to ze strony ich zapotrzebowania. Dodatkowo, jeśli zdecydujesz się zainwestować w mieszkanie zlokalizowane w znanym i chętnie wybieranym środowisku jak, np. okolice Krakowa, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że spotkasz się z dużym zainteresowaniem. Zwróć uwagę, że duże miasto, właśnie takie jak Kraków, przyciąga wielu studentów ze względu na szerokie możliwości rozwoju, dostęp do wielu mediów itd. Nie każdy może sobie od razu pozwolić na zakup nowego mieszkania na własność, zwłaszcza jeśli chodzi o studentów. Wtedy właściwie jedyna opcją jest wynajem nieruchomości… od Ciebie.

 

Zatem odpowiadając na pytanie: czy zakup mieszkania pod wynajem się opłaca? Odpowiadamy: zdecydowanie tak! Z tego tytułu płynie wiele korzyści, a nawet jeśli nie chcesz wynajmować mieszkania na stałe, zawsze możesz po czasie zdecydować, żeby się do niego wprowadzić (to dobre rozwiązanie w razie nieprzewidzianego kryzysu finansowego) lub przekazać dzieciom.