Fronton

Barwy ścian, które wprawiają w dobry nastrój

16 lipiec 2021, 16:09

Według psychologów, kolory jakimi się otaczamy potrafią wpłynąć na nasze samopoczucie. Nie jest zatem obojętne jaką farbą pomalujesz kuchnię, sypialnię czy przedpokój. Najlepiej dobrać jej barwę do własnej osobowości czy stylu życia. Jak to zrobić? Podpowiadamy w poniższym przeglądzie najciekawszych trendów kolorystycznych tego roku.

Czy wiesz, że koncepcja wpływu kolorem na samopoczucie ma swoją dziedzinę w medycynie? Tak, to nie żaden fake news! Chromoterapia to metoda leczenia kolorami, które stymulują działanie naszego układu nerwowego. Zatem nie tylko samopoczucie, a działanie lecznicze jest tutaj na szali. Właśnie dlatego gdy jesteśmy przygnębieni, lepiej jest nosić kolorowe ubrania. A kiedy potrzebujemy wypocząć, sięgamy po odcienie zbliżone do natury. A jak to się ma do ścian w naszym domu?

 

Barwy Ziemi

Przyglądając się wnętrzarskim magazynom, ale też dostępnym dodatkom i meblom w sklepach, wyraźnie od dłuższego czasu widać mocny trend na egzotyczne oazy pełne palm, meksykańskich monster, drewna, piór. Wszystko w kolorach Ziemi, czyli ciemna zieleń, brąz, szarość, biel. Podążamy również motywami pustynnymi czy morskimi, a więc jasnym beżem i błękitem. Można więc spokojnie stwierdzić, że rok 2021 jest rokiem blisko natury pod wieloma względami, a w tym wnętrzarsko właśnie. 

 

Kwiaty i pastele

Wśród topowych zestawów odcieni we wnętrzach 2021 są:
  1. Kolory nawiązujące do kwiatów rozkwitających w środku lata. A zatem znajdziemy tu głównie pastelowe barwy, np. jasny róż, fiolet i oliwkową zieleń. Sielski klimat i jego kolory chyba nigdy nie wyjdą z mody - nie to, żebyśmy narzekali! ;) Są piękne!
  2. Kremowe odcienie fioletu, niebieskiego, żółtego i zielonego - ta paleta nawiązuje do lazurowej wody, błękitu nieba i skąpanych w słońcu kwiatów lawendy przypominających beztroskie wakacje w Chorwacji.
  3. Odcienie kojarzące się z neonami wielkiego miasta nocą, m.in.: intensywna czerwień, ciemnoniebieski, pomarańczowy, mango i limonkowa zieleń. I czujesz się jak w Tokio!

Pamiętajmy jednak, że nic w nadmiarze nie jest dobre. Należy więc zachować tu zdrowy rozsądek. Malując wszystkie ściany w domu na modny kolor pomarańczowy, w końcu z czasem zamiast dodawać nam energii, zacznie nas drażnić. A z pewnością nie jest to niczyim celem. Kolory ścian powinny współgrać z naszą osobowością, ale również przekładać się na nasze życie codzienne. Jeśli marzy nam się neonowy odcień, warto pomalować nim tylko jedno pomieszczenie lub wybrać jedną konkretną ścianę, która będzie odpowiednio współgrać z resztą.

 

Szukasz nowego mieszkania na sprzedaż w Krakowie? Sprawdź naszą ofertę!