Fronton

Biura do wynajęcia i ich wpływ na sukces firmy

19 czerwiec 2018, 16:05

Czy wiesz, w jak dużym stopniu przestrzeń biurowa, w której pracują zatrudnione w firmie osoby, wpływa na ich wydajność i efektywność? Świadomość tego, jak dużo w podejściu pracowników może zmienić zmiana otoczenia jest bardzo ważna. Taką wiedzę powinien posiadać każdy, kto zajmuje się poszukiwaniem biura do wynajęcia dla firmy.

Otoczenie, w którym się pracuje, może silnie wpływać na motywację, atmosferę pracy oraz morale pracowników. Rozważmy następujący przypadek: niewielka firma, która zatrudnia kilkanaście osób, wynajmuje dom w starym budownictwie, w którym wydzielone są pomieszczenia dla poszczególnych zespołów. Problem polega jednak na tym, że:

  • pomieszczenia są niewielkie, w związku tym pracownicy mają poczucie, że jest ciasno (nawet jeśli warunki BHP pod tym kątem są spełnione),

  • zimą budynek jest bardzo ciężko ogrzać, co wiąże się dużymi kosztami, a komfort cieplny nie zawsze jest wystarczający,

  • latem w budynku panuje chłód, co powoduje pewien dyskomfort,

  • standard budynku jest stosunkowo niski, a jego lokalizacja i otoczenie nieciekawe,

  • brakuje miejsc parkingowych.

Łatwo domyślić się, jakie nastroje panują wśród pracowników. Brak komfortu, nieatrakcyjna okolica, poczucie ciasnoty... w takich warunkach nawet najbardziej ambitne osoby w końcu tracą motywację, a ich stosunek do przełożonych czy osób decyzyjnych może się pogorszyć.

Teraz wyobraźmy sobie tych samych pracowników, który zajęli biura do wynajęcia w nowoczesnym, dobrze wyposażonym biurowcu w Krakowie. Pracują w jednym lub kilku pomieszczeniach, znacznie bardziej przestrzennych i jasnych. Zimą mogą korzystać z centralnego ogrzewania, dowolnie regulując temperaturę w pomieszczeniach, latem zaś mają dostęp do klimatyzacji. Wysoki standard budynku sprawia, że wrasta prestiż firmy, a w związku z tym również jej pracowników. Jest też gdzie zaparkować, a wygodna lokalizacja sprawia, że łatwiej jest dojechać do pracy każdego dnia i nie zajmuje to zbyt dużo czasu.

W takim przypadku zaangażowanie pracowników znacznie wzrasta, a ich zadowolenie z pracy jest większe. Nie dokonały tego podwyżki, premie ani pochwały, a jedynie właściwe dobranie biura do potrzeb pracowników.

Kraków - biura do wynajęcia, które sprzyjają rozwojowi firmy

Choć wszystko to są opisy zupełnie teoretyczne, to podobne zjawiska nie są obce w świecie biznesu. Wielu właścicieli firm zauważyło, że po zmianie biura firma przeszła pewne zmiany – zmiany na lepsze. Zresztą stawiając samego siebie w sytuacji pracownika firmy łatwo na podstawie podobnego opisu wyobrazić sobie jego stosunek do miejsca, w którym pracuje.

Dlatego też poszukując w Krakowie biura do wynajęcia, warto wziąć pod uwagę nie tylko aspekty ekonomiczne i techniczne, ale także psychologiczne. Większa wydajność, zadowolenie i zaangażowanie pracowników to większa szansa na sukces firmy. Bagatelizowanie tej kwestii może natomiast stanowić duże zagrożenie, zniechęcając pracowników, spowalniając rozwój firmy i blokując jej potencjał.