Fronton

Co mieszkanie mówi o jego właścicielu?

19 czerwiec 2018, 13:03

Zarówno wystrój wnętrza, jak i samo położenie mieszkania, a nawet jego rodzaj mogą bardzo wiele mówić o osobowości, potrzebach i charakterze właściciela. Postaramy się dzisiaj rozszyfrować kilka tych ukrytych znaczeń.

Rodzaj mieszkania a charakter właściciela

Już sam rodzaj oraz wielkość mieszkania mogą bardzo dużo powiedzieć o osobie, która je zajmuje. Duże, przestronne nieruchomości to domena osób, które cenią sobie wolność i niezależność. Podobnie świadczą otwarte przestrzenie i brak jasno wydzielonych ścianami pomieszczeń. Natomiast nieduże, ciasne mieszkania – jeśli nie są efektem ograniczeń finansowych – mogą wskazywać na zamknięcie w sobie, introwertyczność, domatorstwo. W mieszkaniu chcemy "schować się", otulić nim wokół, tak jak owijamy się kocem w chłodny jesienny wieczór. Z kolei mieszkania dwukondygnacyjne mogą sugerować cechy takie jak stała chęć rozwoju, poszerzania swoich granic.

Lokalizacja mieszkania

A co sugeruje lokalizacja? Mieszkania zlokalizowane w centrach dużych miast to domena ludzi aktywnych, żądnych wrażeń, chętnie przebywających z innymi. Nie przeszkadza im wielkomiejski szum – niejednokrotnie wręcz czerpią z niego siłę. Nieruchomości na spokojnych, kameralnych osiedlach zwykle cieszą się zainteresowaniem osób statecznych, myślących o przyszłości, o rodzinie, wychowaniu dzieci. Mieszkania zlokalizowane w najodleglejszych zakątkach – na skraju miast, na nowych osiedlach, w dopiero rozwijających się dzielnicach – wybierane są zwykle przez indywidualistów, osoby potrafiące cieszyć się swoim własnym towarzystwem i chętnie obcujące z naturą.

Aranżacja wnętrza – co mówi o właścicielu mieszkania?

Najwięcej wskazówek na temat osobowości właściciela mieszkania da nam jednak wygląd wnętrza. Ci, którzy preferują minimalistyczne rozwiązania, zwykle cenią sobie w życiu prostotę, są osobami skromnymi i nie czują potrzeby podbijania świata. Osoby, które umieszczają w swoich mieszkaniach klasyczne meble (np. z ciemnego drewna, rzeźbione), zwykle uchodzą za eleganckie, charyzmatyczne, nieco zdystansowane. Jeśli natomiast wnętrza są urządzone chaotycznie, przepełnione rzeczami i ozdobami albo wręcz zabałaganione, mogą sugerować osobowość twórczą, niespokojną, artystyczną. Dużo o właścicielu może też powiedzieć kolorystyka ścian, mebli i dodatków dekoracyjnych.

  • Jaskrawe kolory to energia, aktywność, działanie.

  • Stonowane barwy to spokój, opanowanie, łagodność.

  • Liczne kontrasty kolorystyczne to poszukiwanie wrażeń, kreatywność, chęć kontrolowania rzeczywistości.

  • Utrzymanie wszystkich elementów w podobnej kolorystyce to niechęć do zmian, upodobanie spokoju, zrównoważenie.

Oczywiście nie wszystkie powyższe interpretacje będą w stu procentach trafne, jednak w zdecydowanej większości przypadków można uznać, że rzeczywiście "coś w tym jest". Jeśli aktualnie szukasz dla siebie mieszkania, zastanów się, w jakim stopniu Twoja osobowość zdeterminuje decyzję o zakupie tej, a nie innej nieruchomości. To może pozwolić Ci dokonać lepszego wyboru – bardziej odpowiadającego Twoim wewnętrznym potrzebom.