Fronton

Czym są lokale użytkowe i jak je znaleźć w Krakowie?

19 czerwiec 2018, 13:38

Lokale użytkowe kojarzą się głównie z lokalami wykorzystywanymi do prowadzenia działalności handlowej lub usługowej. Prawda jest jednak taka, że określenie to ma znacznie szerszą definicję, która obejmuje także lokale, w których można magazynować rzeczy, prowadzić prace biurowe lub inne działania, których celem jest zaspokajanie potrzeb ludzi. Dowiedzmy się zatem trochę więcej o tego rodzaju nieruchomościach, a następnie sprawdźmy, jak takie lokale można wynająć lub kupić w Krakowie.  

Lokale użytkowe – jakie są ich rodzaje?

Choć przepisy prawne nie definiują lokalu użytkowego, to na ich podstawie łatwo jest zinterpretować, co jest takim lokalem, a co nie. Przede wszystkim lokal użytkowy nie jest lokalem mieszkalnym – to znaczy nie jest przeznaczony do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych ludzi. W uproszczeniu za lokale użytkowe uważa się wydzielone izby lub zespoły izb, które wykorzystywane są do różnego rodzaju działalności ludzkiej, np. działalności gospodarczej czy składowania towarów. Lokalem użytkowym będzie więc lokal pełniący funkcję sklepu, biura, gabinetu lekarskiego, kosmetycznego, salonu fryzjerskiego, magazynu itd. Pojęcie to jak widać jest bardzo szerokie, a poszukując lokalu użytkowego na sprzedaż lub wynajem np. w Krakowie można napotkać na bardzo wiele propozycji, które niestety nie będą zgodne z oczekiwaniami.  

Kraków – jak szybko znaleźć idealny lokal użytkowy?

Jak zatem szukać lokali użytkowych, aby niepotrzebnie nie tracić czasu i znaleźć dokładnie to, czego się szuka? Oto kilka naszych porad:

  • Sprecyzuj lokalizację. Jeśli interesują cię tylko lokale w centrum Krakowa, zawęź swoje poszukiwania do głównych ulic w mieście. Jeśli zaś celujesz w nieruchomości na obrzeżach miasta, określ dokładnie, które lokalizacje Cię zadowalają. Pozwoli Ci to zaoszczędzić mnóstwo czasu.
  • Określ ilość, rodzaj i wielkość pomieszczeń – oczywiście pod kątem przeznaczenia lokalu i ilości osób, które będą w nim przebywały/z niego korzystały. Przemyśl też wyposażenie - pamiętaj, że pusty lokal optycznie wydaje się być znacznie większy niż taki, w którym ustawisz już meble, sprzęty, dekoracje.
  • Zdecyduj: chcesz kupić czy wynająć? To jedno z podstawowych pytań, które musisz sobie zadać. Kupno lokalu użytkowego to zupełnie inna inwestycja niż wynajem. Musisz przemyśleć, która opcja jest dla Ciebie bardziej opłacalna i lepiej wesprze Twoją działalność.
  • Oblicz swój budżet. W przypadku lokali użytkowych na wynajem musisz określić, jak wysoki czynsz miesięczny jesteś w stanie płacić oraz oszacować wysokość rachunków. Jeśli zaś chcesz kupić lokal, określ kwotę, którą jesteś w stanie zainwestować. Dzięki temu automatycznie odrzucisz opcje, która są dla Ciebie zbyt drogie i nie będziesz musiał zaprzątać sobie nimi głowy.

Jeśli interesują Cie lokale użytkowe w Krakowie, skontaktuj się z nami i zapoznaj się z naszą ofertą nieruchomości w centrum miasta (ul. Kamienna), czy też tuż poza jego granicami (Zabierzów). Zapraszamy do kontaktu z FRONTON!