Fronton

Krótkoterminowy wynajem mieszkań w Krakowie – czy będą ograniczenia?

26 czerwiec 2018, 13:05

W wielu europejskich miastach możliwość krótkoterminowego wynajmu mieszkań prywatnych turystom została ograniczona ze względu na dobro mieszkańców. Czy będzie tak również w Krakowie? Wygląda na to, że tego właśnie chcą mieszkańcy, którzy oczekują od centralnych władz wprowadzenia regulacji prawnych w tym aspekcie. Już jutro temat ten zostanie poruszony podczas posiedzenia Rady Miasta Krakowa.

Budynek mieszkalny czy hostel?

W Krakowie zarabianie na wynajmie krótkoterminowym jest bardzo popularne. Wiele osób kupuje mieszkania w centrum miasta właśnie po to, aby móc wynajmować je turystom za pośrednictwem AirBnB i innych aplikacji oferujących podobne usługi. Nie jest to jednak na rękę stałym mieszkańcom budynków mieszkalnych. Narzekają na to, że zamieniają się one w hostele, a turyści bywają bardzo uciążliwi – hałasują, organizują głośne imprezy, zajmują miejsca parkingowe, nie szanują przestrzeni wspólnej doprowadzając do jej zaniedbania i stopniowego niszczenia.

Centrum Krakowa zacznie się wyludniać?

Coraz większa popularność tej formy wynajmu mieszkań sprawia, że centra dużych turystycznych miast zaczynają się wyludniać. Mieszkańcy uciekają z nich w poszukiwaniu spokoju i prywatności. Często nowo powstające apartamentowce zlokalizowane w okolicach centrum nie budzą już zainteresowania wśród osób, które rzeczywiście chcą w nich mieszkać, a jedynie wśród tych, którzy chcą na nich w przyszłości zarabiać. To problem także dla deweloperów, którzy niekiedy mają problem ze sprzedażą mieszkań.

Ograniczenia w wynajmie krótkoterminowym

W Polsce brakuje regulacji dotyczących wynajmu krótkoterminowego, a deweloperzy nie są w stanie zagwarantować przyszłym mieszkańcom, że w ich budynku nie będzie AirBnB. Dopóki nie pojawią się ogólnopolskie przepisy, niektóre miasta atrakcyjne turystycznie – np. Kraków czy Gdańsk - chcą ograniczyć to zjawisko na poziomie lokalnym.

Takie ograniczenia pojawiły się już w wielu europejskich miastach, np. w Amsterdamie mieszkania mogą być wynajmowane krótkoterminowo tylko przez 60 nocy w roku, w Paryżu przez 120 nocy, a w Berlinie w ogóle nie jest to możliwe – można wynajmować jedynie pojedyncze pokoje.

Jakie decyzje zapadną w Krakowie?

Niełatwo jest pogodzić interesy branży turystycznej i mieszkańców miasta, należy jednak szukać kompromisów. Tego właśnie będą próbowali dokonać radni Krakowa podczas najbliższego posiedzenia Rady Miasta 27 czerwca. Odbędzie się wtedy dyskusja na ten temat oraz głosowanie nad rezolucją wzywającą władze centralne do zmiany ogólnopolskich przepisów w tym zakresie.