Fronton

Oświetlenie mieszkania- znacznie więcej niż źródło światła cz. I

04 sierpień 2019, 15:31

Oświetlenie jest podstawą przemyślanie zaprojektowanego wnętrza domu. Odpowiednio dobrane światło do koloru i tekstury ścian oraz aranżacji mebli zapewni nie tylko funkcjonalność, ale także nada przestrzeni odpowiedniego klimatu. Oświetlenie zastępuje w pomieszczeniach światło dzienne. Może stanowić świetną ozdobę wnętrza, eksponować znajdujące się w mieszkaniu przedmioty, obrazy, ściany czy elektronikę. Spełnia funkcję dekoracyjną. Dobrze dobrane światło nadaje pożądany charakter wnętrzom, podkreśla walory, nadaję estetykę, dopełnia wystrój oraz wpływa na nasze samopoczucie.

 

Oświetlenie jako ozdoba wnętrz

Podczas urządzania pomieszczeń mieszkalnych powinniśmy zastanowić się nad wyborem rodzaju oświetlenia. 

Lampy wiszące, będące oświetleniem ogólnym, zapewniają główne światło w  sypialni, kuchni czy salonie. Mogą być cenną ozdobą. Popularne są lampy metalowe, surowe odpowiednie do prostych nowoczesnych wystrojów. Ciekawym elementem wnętrza są również ażurowe konstrukcje, czy lampy typu „pająk”, czyli wielopunktowe światła umieszczone na przewodach czy przedłużeniach. Takie oświetlenie stanowi efektowny element wnętrza typu loft, jednak również sprawdzi się w sypialni, nadając jej  przytulny nastrój, przy wybranym przez nas kierunku padania światła. Montując oświetlenie musimy pamiętać o wysokości mieszkania. Często wybieranym, uniwersalnym światłem, jednak odchodzącym do lamusa, są lampy sufitowe typu plafon płasko zawieszone przy suficie. 

Przy projektowaniu mieszkania warto wprowadzić strefy. Możemy wykorzystać lampy stojące, jako oświetlenie boczne, które po ustawieniu w odpowiednich strefach pokoju wyróżni i podkreśli kolor czy strukturę ścian. Dają one możliwość włączania wybranej przez nas ilości lamp, naświetlenia w ten sposób jednej czy więcej stron pokoju, co nada pomieszczeniu odpowiednią atmosferę.

Znanym i lubianym sposobem aranżacji wnętrza są lampy podłogowe, dobrze sprawdzające się w pobliżu szaf, kanapy czy foteli. Nastrojowe, delikatne światło emitowane przez wykorzystywane do tego taśmy LED, taśmy RGB czy oprawy idealnie nadają się podczas odpoczynku. Ciekawym rozwiązaniem jest podświetlenie stopni schodowych, co nie tylko zapewnia nieprzeciętny klimat ale również bezpieczeństwo podczas poruszania się z góry na dół. Lampy podłogowe i schodowe pełnią dwie funkcję, dekoracyjną oraz praktyczną  przy przemieszczaniu się wieczorami. 

Coraz częstszym wyborem są wyspy światła, punkty świetlne podkreślające zdjęcia, rzeźby czy ozdobne meble. Chcąc uatrakcyjnić mieszkanie zasługującym na zainteresowanie rozwiązaniem jest oświetlenie wnęk w ścianie czy za szafkami. Światło te tworzy poświatę rozchodzącą się po pomieszczeniu, delikatnie podkreślającą element, na którym się znajduje. 

Interesującą alternatywą są rozety z ledowych diod, oczka sufitowe, światłowody czy nawet reflektory, nierzadko umieszczane w loftach czy przestronnych pomieszczeniach. Pożądane są energooszczędne źródła światła, w które warto zainwestować z powodów ekonomicznych oraz przez dbałość o przyrodę. Wybór lampy jako elementu dekoracyjnego może okazać się świetnym pomysłem, z uwagi na dostępną w sklepach bogatą gamę przeróżnych, wymyślnych kształtów i kolorów lamp.