Fronton

Sprawdź dewelopera przed zakupem mieszkania

19 czerwiec 2018, 13:16

Zakup nieruchomości mieszkaniowej z pierwszej ręki zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Dlatego warto dokładnie sprawdzić dewelopera, od którego chce się kupić mieszkanie, a także uzyskać jak najwięcej informacji na temat powstającej lub istniejącej już w Krakowie nieruchomości.

Deweloperzy w Krakowie i ich przeszłość

Pierwszą kwestią, jaką warto się zainteresować, jest dotychczasowa działalność dewelopera. Jeśli istnieje taka możliwość, warto przyjrzeć się zrealizowanym dotąd inwestycjom i uzyskać opinie od ich mieszkańców, zarówno na temat standardu budynków i lokali, jak kwestii finansowych.

Można także przejrzeć informacje i opinie w internecie, warto jednak zwrócić szczególną uwagę na wiarygodność ich autorów. Często to konkurencja stara się postawić danego dewelopera w złym świetle, a posty w sieci ciężko jest zweryfikować. Z odpowiednim filtrem można jednak w ten sposób uzyskać cenną wiedzę na temat tego, co ma do zaoferowania dany podmiot.

Aktualna oferta deweloperów

Po drugie, należy uzyskać informacje na temat konkretnej inwestycji, która nas interesuje – budynku, kompleksu budynków czy osiedla, na którym rozważamy zakup mieszkania. Przejrzyjmy plany inwestycji oraz zdjęcia z przebiegu budowy. Warto także zobaczyć powstającą inwestycję na własne oczy, zwłaszcza jeśli położona jest stosunkowo niedaleko. Dokładną lokalizację można bez problemu znaleźć w internecie lub uzyskać w biurze sprzedaży. Gdy deweloper działa w obrębie Krakowa, którego jesteśmy mieszkańcami, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podjechać pod wskazany adres i obejrzeć, jak przebiega budowa. Pozwoli to spojrzeć na plan zakupu mieszkania bardziej realnie.

Deweloper i jego finanse

Nie zapomnijmy o kontroli finansów dewelopera. Warto sprawdzić źródło finansowania inwestycji – czy koszt realizacji jest pokrywany z własnych źródeł firmy, czy też z uzyskanego kredytu bankowego. Własne finansowanie inwestycji może świadczyć o tym, że firma dysponuje dużym kapitałem i dynamicznie się rozwija. Istnieje jednak ryzyko, że pod koniec budowy zabraknie środków na realizację wszystkich jej elementów. Przedsięwzięcia finansowane z kredytów są bezpieczne, ponieważ banki dokładnie analizują plany inwestycyjne oraz sytuację finansową dewelopera, zanim podejmą decyzję o przyznanej kwocie kredytu.

Ważne jest, aby sprawdzić płynność finansową firmy deweloperskiej. Dzięki temu zyskamy pewność, że może ona ukończyć inwestycję bez problemu i terminowo. Deweloper na wniosek potencjalnego kupującego musi udostępnić mu sprawozdania finansowe z dwóch ostatnich lat działalności. Dodatkowo dla pewności warto także sprawdzić dostępne rejestry dłużników.

Po takim researchu możemy wyrobić sobie niemal bezbłędnie opinię na temat wiarygodności dewelopera i zdecydować, czy warto mu zaufać i związać z nim swoje plany na przyszłość. Przezorność nigdy nie zawadzi, a dzięki niej można się ustrzec przed wpadką, której konsekwencje mogłyby ciągnąć się przez długie lata.