Fronton

4 typy osób, które najchętniej kupują nowe mieszkania w Krakowie

27 sierpień 2018, 15:46

Nowe mieszkania w Krakowie rozchodzą się jak ciepłe bułeczki, choć oczywiście nie wszyscy klienci na rynku nieruchomości są nimi zainteresowani. Część osób woli nieruchomości z drugiej ręki – często ze względu na ich cenę lub lokalizację. A kto jest najbardziej zainteresowany nowymi mieszkaniami? Można wyodrębnić cztery grupy osób, które najczęściej decydują się na taki zakup.

Kto kupuje nowe mieszkania w Krakowie?

Osoby najczęściej kupujące nowe mieszkania można podzielić na cztery grupy:

  1. Młode małżeństwa – czyli ci, którzy wkraczają w nowe, dorosłe życie i planują w najbliższym czasie założenie (lub poszerzenie) rodziny. Zwykle nowe mieszkanie jest ich pierwszą własną nieruchomością. Jest to dla nich decyzja długoterminowa – w zakupionym mieszkaniu będą prawdopodobnie mieszkali przynajmniej przez kilka czy kilkanaście kolejnych lat. Bardzo często jest to zakup na kredyt. Takie osoby wybierają mieszkania na cichych, kameralnych osiedlach, jednak ważny jest dla nich dostęp do placówek takich jak przedszkola, szkoły, przychodnie.

  2. Single – a więc przedstawiciele tak zwanego pokolenia milennialsów. Często są to osoby zajmujące wysokie stanowiska w firmach i stawiające raczej na rozwój zawodowy niż na zakładanie rodziny. Ich najczęstszym zakupem są mieszkania jedno- oraz dwupokojowe. W ich przypadku najważniejsza jest dogodna lokalizacja względem miejsca, w którym pracują – tak, aby nie tracić za dużo czas na codzienne dojazdy. Dlatego też stawiają na dzielnice zlokalizowane w centrum Krakowa lub przynajmniej na takie, które są z nim dobrze skomunikowane.

  3. Inwestorzy – czyli ci, którzy nie kupują mieszkań siebie, ale po to, aby na nich zarabiać, czy to poprzez wynajem długoterminowy, czy też udostępnianie mieszkań turystom nocującym w Krakowie. (Na ten temat czytaj więcej tutaj: Jak zarabiać na mieszkaniach?) Ich wybór trafia zwykle na mieszkania dwupokojowe i trzypokojowe, ponieważ takie cieszą się największym zainteresowaniem na rynku wynajmu.

  4. Proekologiczni – tak można nazwać grupę osób, które podejmują decyzje z uwzględnieniem aspektów ekologicznych. Dbają o środowisko w sposób aktywny, a do zakupu nowych mieszkań zachęca ich nowoczesna technologia, nietoksyczne materiały budowlane i wykończeniowe oraz zastosowane w budynkach energooszczędne rozwiązania.

Kraków jest miastem, gdzie rynek mieszkaniowy rozwija się bardzo szybko, dlatego wszystkie osoby poszukujące tutaj nowych mieszkań mają szansę trafić dokładnie na taką nieruchomość, jaką najbardziej chciałyby kupić – czy to pod kątem lokalizacji, metrażu, standardu czy użytych materiałów budowlanych. Przeprowadzka do Krakowa to ogromna szansa dla tych, którzy mają sprecyzowane oczekiwania co do swojej inwestycji mieszkaniowej – tutaj z pewnością uda się im zrealizować własną wizję.