Fronton

Jak zarabiać na mieszkaniach?

24 lipiec 2018, 17:34

Mieszkanie może być doskonałą inwestycją, która przyniesie duże zyski – jeśli tylko właściwie dobierze się mieszkanie, które kupuje się w tym celu. Zarabiać na mieszkaniach można na kilka sposobów. Które z nich warto rozważyć?

Wynajem mieszkań – stały dochód pasywny

Jedną z form zarabiania na mieszkaniu może być jego wynajmowanie. Lokatorzy będą opłacali czynsz i rachunki, a dodatkowo co miesiąc płacili odstępne, dzięki któremu może się wzbogacić właściciel. Wiele osób z myślą o wynajmie kupuje mieszkania na kredyt. Zadłużenie "spłaca się samo" przez kilka lat, a następnie właściciel osiąga czysty, comiesięczny zysk. Oczywiście trzeba pamiętać o kosztach utrzymania mieszkania w dobrym standardzie. Odświeżanie pomieszczeń, wymiana wyposażenia czy instalacji leżą w gestii właściciela. Mimo to na takim rozwiązaniu można niemało zarobić, zwłaszcza gdy postawi się na mieszkanie w dogodnej lokalizacji, o uniwersalnym metrażu (najchętniej wynajmowane są nieduże, dwupokojowe mieszkania).

Odnawianie starszych mieszkań – tylko dla zorientowanych

Drugą opcją jest zakup starszego mieszkania i inwestycja w jego odnowienie, której celem jest podniesienie jego wartości. Zniszczone, zaniedbane lokale bardzo często można nabyć po naprawdę niskiej cenie, a wkładem własnej pracy przygotować je do sprzedaży z zyskiem. Tutaj jednak konieczne są bardzo dobre kalkulacje, znajomość rynku nieruchomości i orientacja w kosztach, które trzeba będzie ponieść na remont. Laicy niestety mogą się przeliczyć i zamiast zarobić na mieszkaniu, narazić się na straty.

Zobacz także: Inwestycja w nieruchomość – od czego zacząć?

Wynajem krótkoterminowy – turystyka inaczej

Kolejnym sposobem zarabiania na mieszkaniu jest oddanie go pod wynajem krótkoterminowy, z którego zwykle korzystają turyści. Coraz więcej podróżujących osób wybiera mieszkania zamiast hoteli – jest to opcja tańsza i bardziej komfortowa. Dopóki jeszcze w polskich miastach turystycznych nie wprowadzono ograniczeń w tym temacie (tak jak to stało się ostatnio w niektórych dużych miastach Europy), dochód z takiego sposobu użytkowania lokalu może być naprawdę spory. Trzeba oczywiście ponieść pewne koszty związane z utrzymaniem mieszkania oraz poświęcić energię na zagwarantowanie turystom komfortowych warunków (sprzątanie, zmiana pościeli, pielęgnacja mebli i sprzętów), jednak wysiłek jest stosunkowo niewielki, a zyski bardzo satysfakcjonujące. Na temat wynajmu krótkoterminowego więcej można przeczytać tutaj: Jak zacząć zarabiać na wynajmie krótkoterminowym?

Który z tych sposobów zarabiania na mieszkaniach wydaje się najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy? Czy warunki panujące na rynku nieruchomości są obecnie korzystne dla osób, które chcą czerpać zyski z nieruchomości? Zachęcamy do podzielenia się opiniami.