Fronton

5 rzeczy, których powinieneś się dowiedzieć, zanim kupisz nowe mieszkanie

19 czerwiec 2018, 13:12

Jeśli przymierzasz się do zakupu nowego mieszkania, powinieneś dobrze przygotować się do tej inwestycji. Mieszkania kupowane od deweloperów mają nieco inne cechy niż te z rynku wtórnego. Proces ich zakupu także przebiega nieco inaczej. Aby nie żałować swojej decyzji już na początku lub za kilka lat, warto przed zakupem nieruchomości odpowiedzieć się na jej temat jak najwięcej.

Nowe mieszkanie – co warto o nim wiedzieć?

Oto kilka kwestii, które warto przeanalizować, zanim podejmie się decyzję o zakupie nowego mieszkania:

  1. Lokalizacja nieruchomości. Warto sprawdzić sąsiedztwo nieruchomości, którą chce się kupić, oraz obliczyć czas dojazdu do miejsca pracy. Można samodzielnie rozejrzeć się po okolicy i sprawdzić, jakie obiekty są tu dostępne: szkoły, przychodnie, sklepy, miejsca rozrywki, przystanki autobusowe. Warto też zapytać dewelopera o plany zagospodarowania sąsiadujących działek oraz zorientować się, jak wiele inwestycji mieszkaniowych jest realizowanych w obrębie kilku kilometrów – to może mieć duże znaczenie dla rozwoju dzielnicy, wpłynąć na zakładanie nowych szkół czy przedszkoli, rozwój usług i handlu itd.

  2. Wiarygodność dewelopera. Zapoznanie się z dotychczasowymi inwestycjami dewelopera oraz z opiniami na jego temat pozwoli lepiej ocenić jego pracę i przewidzieć efekty trwających działań budowlanych. Należy jednak zachować ostrożność i filtrować informacje, zwłaszcza te znajdowane w internecie. Więcej na ten temat piszemy tutaj: Sprawdź dewelopera przed zakupem mieszkania

  3. Koszt wykończenia mieszkania. Deweloper może zaoferować mieszkanie "pod klucz", czyli wykończone i gotowe na przyjęcie nowych lokatorów. Może też sprzedawać je w stanie deweloperskim i wtedy trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z wykończeniem. Warto dowiedzieć się jak najwięcej na temat tego, kiedy i w jakim stanie otrzymamy mieszkanie, aby móc zaplanować wydatki oraz ustalić termin przeprowadzki.

  4. Wysokość kredytu bankowego. Zamiast w pierwszej kolejności szukać wymarzonego mieszkania, a dopiero później sprawdzać, czy nas na nie stać, warto jednak najpierw sprawdzić swoją zdolność kredytową, a potem przeglądać oferty, które są w zasięgu naszych możliwości finansowych.

  5. Umowa deweloperska. Jej podpisanie jest dla inwestorów bardzo stresujące, ponieważ wielu z nich nie wie, jakie elementy powinny się w niej znaleźć. Musi być ona zawarta w formie aktu notarialnego i jest podstawą wpisu do księgi wieczystej. Jeśli budzi wątpliwości, warto skonsultować jej treść z radcą prawnym przed jej podpisaniem.

Zakup mieszkania będzie znacznie mniej stresujący, jeśli dobrze się do niego przygotujemy i podejmiemy decyzję po dokładnej analizie własnych potrzeb oraz ofert dostępnych na rynku.