Fronton

Analiza SWOT, czyli jak kupić mieszkanie i nie żałować

19 czerwiec 2018, 13:14

Lokale mieszkalne wystawiane w Krakowie na sprzedaż to propozycje bardzo różnorodne, zarówno pod kątem metrażu, jak i stylistyki, wieku, lokalizacji czy ceny. Osoby, które chcą kupić mieszkanie, mają wiele możliwości wyboru i siłą rzeczy niektóre z nich są bardziej korzystne, a inne mniej. Ciężko jest jednak od razu zobaczyć przewagę jednej decyzji nad inną – aby wybór był trafny, dostępne opcje należy dogłębnie przeanalizować. Bardzo przydatne okazuje się tu narzędzie SWOT używane w procesach decyzyjnych.

Sprawdź mocne i słabe strony mieszkania

Wpisanie w wyszukiwarkę internetową hasła "Kraków mieszkania na sprzedaż" nie wystarczy do tego, by znaleźć idealną nieruchomość. To jedynie pierwszy etap, na którym zresztą trzeba być już choć odrobinę zdecydowanym: wiedzieć, jakiego metrażu mieszkania poszukujemy, jaka mniej więcej lokalizacja nas interesuje i ile jesteśmy w stanie zapłacić. Na podstawie takich danych dokonujemy wstępnej selekcji, a w jej rezultacie otrzymujemy kilka propozycji, które wydają się nam równie atrakcyjne. Trzeba będzie jednak wybrać tylko jedną z nich – i tu właśnie pojawia się miejsce na analizę SWOT.

SWOT to skrót od czterech angielskich słów:

  • Strengths, czyli mocne strony

  • Weaknesses, czyli słabe strony

  • Opportunities, czyli szanse

  • Threats, czyli zagrożenia

Analiza przeprowadzana zgodnie z tym narzędziem pozwala nie tylko na dostrzeżenie wad i zalet danego rozwiązania tu i teraz, ale pomaga też przewidzieć konsekwencje tej decyzji w przyszłości. Dzięki temu poszczególne propozycje dodatkowo zyskują lub tracą punkty przy porównaniu, a wszystkie możliwości rysują się przed nami bardzo przejrzyście.

Zobacz również: 3 wskazówki, jak znaleźć mieszkanie idealne

Jak analizować mieszkania wystawione na sprzedaż?

Analizując mocne i słabe strony konkretnego wyboru, powinniśmy rozważyć takie kwestie jak: lokalizacja (komfortowa/kłopotliwa), metraż mieszkania (wystarczający/zbyt mały), układ mieszkania (ustawne, przestrzenne/ciasne, niewygodne), cena (atrakcyjna/zbyt wysoka), standard (wysoki/zbyt niski, stare budownictwo), otoczenie (przyjazne, rodzinne, zielone/nieciekawa okolica, niezagospodarowana przestrzeń wspólna) i tak dalej i tak dalej. Dzięki temu zobaczymy – nawet w formie graficznej, wstawiając plusy i minusy – ile wad i zalet ma każde z rozważanych rozwiązań.

A co z szansami i zagrożeniami? Tutaj musimy wziąć pod uwagę nasze oczekiwania względem mieszkania w przyszłości. Mogą się przydać pytania pomocnicze, np: Czy w pobliżu budowane są nowe sklepy. Czy rozwija się infrastruktura miejska? Czy w okolicy planowane są nowe inwestycje mieszkaniowe? Kiedy powstał budynek i kiedy były zakładane/wymieniane instalacje? Dzięki odpowiedziom na te i podobne pytania będziemy mogli dostrzec np. szansę na rozwój całego osiedla (jeśli aktualnie jest słabo rozwinięte, ale widać już prace, których celem jest poszerzenie możliwości mieszkańców) czy też zagrożenie szybką eksploatacją określonych instalacji (jeśli budynek należy do starszych, a instalacje nie były wymieniane od czasów jego budowy).

Czy powyższe wskazówki były pomocne? Mamy nadzieję że tak i trzymamy kciuki za trafne decyzje!