Fronton

Bezpieczne wynajmowanie mieszkania – 3 cenne porady dla właścicieli

25 marzec 2019, 09:47

Bardzo wiele osób decyduje się na zakup mieszkania z myślą o jego późniejszym wynajmowaniu. W ten sposób inwestycja w nieruchomość stopniowo sama się zwraca, a potem zaczyna przynosić korzyści finansowe. W niektórych dużych i atrakcyjnych dla mieszkańców miastach, jak np. Kraków, mieszkania powstają w dużych liczbach, ale nie wszystkie kupowane są przez osoby, które same zamierzają w nich mieszkać. Część z nich trafia w ręce osób, które zamierzają na nich zarabiać.

Jak bezpiecznie wynajmować mieszkania? 3 porady dla właścicieli mieszkań

Aby zarabiać na wynajmowaniu nieruchomości mieszkalnej, konieczna jest pewna wiedza, umiejętności i organizacja, dzięki którym nie stanie się to z czasem kłopotem. Oto nasze porady w tym zakresie.

  1. Poznaj podstawy prawne. Każdy właściciel mieszkania na wynajem powinien zorientować się w przepisach dotyczących tej sfery działalności w naszym kraju. Dzięki temu można dowiedzieć się miedzy innymi, jakie prawa i obowiązki mają właściciele i lokatorzy, jakie formalności należy załatwić przy zawieraniu umowy i jak wygląda kwestia finansowa. Czy wystarczy umowa ustna, czy konieczna jest pisemna? W jakich sytuacjach właściciel może wypowiedzieć umowę najmu i czy musi zapewnić lokatorom lokale zastępcze? Czy właściciel może podnieść czynsz z miesiąca na miesiąc? Czy można wyrzucić z mieszkania lokatorów, którzy nie płacą? Wbrew pozorom odpowiedzi na te pytania wcale nie są oczywiste. (Niektóre z nich znajdziesz tutaj: Dlaczego warto zawierać umowę najmu pisemnie?)

  2. Zorientuj się w trendach na rynku. Jeśli dopiero zamierzasz kupić mieszkanie na wynajem, postaraj się wybrać takie, które na bez problemu znajdziesz chętnych. Weź pod uwagę dzielnicę – sprawdź, gdzie w Twoim mieście najchętniej mieszkają młodzi ludzie (bo to zwykle oni są najemcami). Upewnij się, że standard mieszkania będzie wystarczający (jeśli zamierzasz kupić mieszkanie z drugiej ręki) oraz przygotuj je do wynajmu (odśwież, zaopatrz w niezbędne sprzęty AGD, meble, akcesoria). Sprawdź też, jakie są lokalne ceny wynajmu, aby ustalić realną stawkę, a przy tym mieć pewność, że inwestycja się zwróci.

  3. Zweryfikuj najemcę. To bardzo ważne, aby znaleźć uczciwych, bezkonfliktowych lokatorów. Zanim wynajmiesz komuś mieszkanie, postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o osobach, które w nim zamieszkają – czym się zajmują, gdzie dotychczas mieszkały itd. Nie chodzi o zwykłą ciekawość, ale o to, aby w miarę możliwości upewnić się, że dana osoba lub osoby nie będą sprawiały kłopotów (np. zaległości w płaceniu czynszu, konflikty z sąsiadami) lub nie mają nieuczciwych zamiarów (np. podwynajem mieszkania, prowadzenie w nim nielegalnej działalności). Z lokatorami zwiążesz się przecież na długie miesiące, a nawet lata, dlatego warto, aby były to osoby wiarygodne, uczciwe i łatwe w kontakcie.

Wynajem mieszkań może przynieść Ci dużo korzyści, ale jeśli nie zadbasz o bezpieczeństwo – także mnóstwo kłopotów. Dlatego decyzje podejmuj z głową i przyjmij w tej kwestii zasadę ograniczonego zaufania.