Fronton

Chcesz wynająć mieszkanie? Oto 5 rzeczy, o których powinieneś wiedzieć

23 październik 2018, 09:36

Chcąc mieszkać w czyimś mieszkaniu trzeba się dostosować do pewnych reguł. Z drugiej jednak strony jako najemca zyskuje się pewne prawa. Warto zatem znać zarówno swoje uprawnienia, jak i obowiązki, aby uniknąć sporów z właścicielem i... problemów z prawem.

Mieszkania na wynajem - o czym powinni pamiętać najemcy?

Osobom, które szukają mieszkania na wynajem, przedstawiamy 5 kluczowych informacji, które są jednocześnie odpowiedziami na jedne z najczęściej zadawanych pytań w temacie najmu nieruchomości.

1) Kto może mieszkać w wynajętym mieszkaniu?

W wynajętym mieszkaniu mogą mieszkać wyłącznie osoby ujęte w umowie. Oznacza to, że nie możemy podnajmować lokalu innym osobom – ani częściowo (np. jeden pokój), ani w całości. A co z gośćmi? Czy mogą u nas przebywać przez dłuższy czas? Jeśli są to naturalne sytuacje, np. wizyta kogoś bliskiego na kilka dni, to jak najbardziej. Problem może się pojawić w momencie, gdy wynajmuje się nie cały lokal, a np. jeden pokój, jak często jest w przypadku studentów. Wtedy odwiedziny należy uzgodnić z pozostałymi lokatorami, którzy mogą niechętnie widzieć w mieszkaniu obce dla nich osoby.

2) Czy w mieszkaniu można trzymać zwierzęta?

Tę kwestię należy ustalić z właścicielem indywidualnie. Nie wszyscy zgodzą się na obecność psa czy kota, zwłaszcza jeśli oddają pod wynajem mieszkanie odnowione i umeblowane. Zwierzęta powodują szybsze zużywanie się mebli i całego lokalu. Warto więc przed podpisaniem umowy uzgodnić obecność zwierzaka i dodać dotyczący tego zapis, zgodnie z którym najemca poniesie dodatkowe koszty, w razie gdyby zwierzę narobiło w mieszkaniu szkód.

3) Kto powinien usuwać awarie i usterki – najemca czy właściciel?

Za naprawę i konserwację instalacji i urządzeń w mieszkaniu odpowiada właściciel. Warto jednak na wstępie ustalić warunki, które obu stronom odpowiadałyby najlepiej. Nie ma sensu przecież prosić o przyjazd właściciela za każdym razem, gdy w drzwiczkach szafki poluzuje się śrubka. Drobniejsze naprawy warto wykonywać samodzielnie. Po stronie najemcy leży też dbanie o różne elementy eksploatacyjne w mieszkaniu, np. żarówki.

4) Czy właściciel mieszkania może do niego wejść, kiedy chce?

Każdą wizytę w mieszkaniu właściciel musi uzgodnić z najemcą. Wyjątkiem jest sytuacja, w której potrzebna jest nagła interwencja, np. ze względu na awarię jakiejś instalacji.

5) Co się stanie, gdy nie zapłaci się czynszu w terminie?

Czy właściciel ma prawo wyrzucić nas z mieszkania za spóźnienie w opłatach? Według przepisów – nie, jeśli nie opóźniamy się z opłatami dłużej niż 3 miesiące. Ponadto w pierwszej kolejności musi nam wysłać pisemne upomnienie i dać dodatkowy czas na regulację należności. Przepisy te są jednak w większości przypadków martwe, a konflikt powstający w wyniku niepłacenia czynszu zwykle prowadzi do znacznie szybszej wyprowadzki nieuczciwych lokatorów.

Najemcy powinni pamiętać, że nie wszystkie te kwestie muszą być zapisane w podpisywanej umowie najmu. Większość z nich regulują przepisy prawne, dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości, warto właśnie tam szukać odpowiedzi.

Czytaj także: Wynajem mieszkania – pierwszy krok do samodzielności