Fronton

Wynajem mieszkania – pierwszy krok do samodzielności

27 wrzesień 2018, 13:02

Wyprowadzka od rodziców to bardzo ważny krok w życiu każdego młodego człowieka. Od tego momentu wszystko się zmienia – samemu trzeba opłacać rachunki, zadbać o porządek i o to, aby lodówka zawsze była pełna. To krok w dorosłość, który warto zrobić w bezpiecznych warunkach. A warunki takie gwarantuje przemyślany wynajem mieszkania.

Mieszkanie na wynajem dla młodej osoby

Młode osoby - zwykle tuż po ukończeniu szkoły średniej - bardzo często czują, że dłuższe mieszkanie z rodzicami nie jest dobrym pomysłem. Chcą się usamodzielnić i rozpocząć dorosłe życie, a wyjazd na studia do innego miasta lub rozpoczęcie pełnoetatowej pracy jest ku temu świetną okazją. Pierwszym krokiem do samodzielności jest wynajęcie mieszkania – samemu lub ze współlokatorami. Wybór lokalu powinien być przemyślany, aby uniknąć późniejszych komplikacji lub problemów finansowych. Czym więc kierować się, szukając mieszkania na wynajem dla młodej osoby?

  1. Koszty wynajmu – trzeba racjonalnie ocenić, czy stać nas na wynajem konkretnego lokalu. Rozmawiając z właścicielem, warto uściślić, jak ma wyglądać opłacanie czynszu i rachunków. Czy mamy robić to samodzielnie, a właścicielowi wypłacać tylko odstępne? A może płacić mu co miesiąc ustaloną z góry kwotę i to jemu zostawić wykonywanie wszystkich opłat? Warto też ustalić z góry sposób dzielenia opłat ze współlokatorami.

  2. Lokalizacja mieszkania – czy umożliwi wygodny i szybki dojazd do pracy, na uczelnię i do centrum miasta? Codzienne przemieszczanie się z miejsca na miejsce może być bardzo uciążliwie, jeśli mieszkanie zlokalizowane jest w oddalonych i słabo skomunikowanych częściach miasta. (Na ten temat przeczytasz więcej tutaj: Location, location, location - czyli pierwsza zasada rynku nieruchomości)

  3. Wielkość mieszkania – a także jego układ i wyposażenie. Jeśli zamierzamy mieszkać z kimś, warto aby pokoje były nieprzechodnie, a sam lokal na tyle duży, aby pomieścić wszystkie rzeczy osobiste.

  4. Kontakt z właścicielem – to, jaką osobą jest wynajmujący, ma ogromne znaczenie. Jeśli właściciel mieszkania od początku robi problemy – wprowadza duże ograniczenia, sprawia wrażenie zaborczego lub jest nieprzyjemny w kontakcie - warto szukać dalej i znaleźć kogoś, kto będzie w stanie zbudować z nami relację opartą na zaufaniu i szacunku.

  5. Własne upodobania – gdy już powyższe warunki są spełnione, a propozycji ewentualnych mieszkań do wynajęcia wciąż jest kilka, można trochę "powybrzydzać". Rynek nieruchomości na wynajem, zwłaszcza w dużych miastach takich jak Kraków, jest bardzo duży. Propozycji jest wiele, więc czemu nie skorzystać z tej, która odpowiada nam najbardziej? Na tym etapie można zwrócić uwagę na takie kwestie jak: kondygnacja w budynku, wielkość balkonu, strona, na którą wychodzą okna, sposób wykończenia i umeblowania wnętrza. Chodzi przecież o to, aby było nam wygodnie i przyjemnie w tym naszym pierwszym, prawie "własnym" lokum.