Fronton

Co wpływa na cenę nowych mieszkań?

19 czerwiec 2018, 13:11

Dlaczego jedne mieszkania są droższe, a inne tańsze, pomimo podobnego metrażu i układu? Co – poza wielkością – wpływa na cenę mieszkania w Krakowie?

Ceny nowych mieszkań – od czego zależą?

Osoby przymierzające się do zakupu nowego mieszkania – czy to w Krakowie, czy w innym dużym mieście - powinny być świadome tego, że podczas poszukiwań trafią na bardzo różnorodne propozycje. Będą się one znacznie różniły od siebie cenowo: koszt zakupu metra kwadratowego mieszkania może się wahać o kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych.

Oczywiście w pierwszej kolejności o cenie mieszkania będą decydowały warunki panujące na rynku – stosunek popytu do podaży, średnie ceny, aktualny stan branży nieruchomości, kondycja firm deweloperskich. Istnieje jednak mnóstwo dodatkowych czynników, a wśród nich najważniejsze to:

  1. Lokalizacja i otoczenie. Położenie mieszkania (dzielnica, odległość od centrum itd.) w dużym stopniu decyduje o jego wartości rynkowej. Podobnie zresztą jak obiekty znajdujące się bezpośrednio w otoczeniu budynku: sklepy, przystanki autobusowe, punkty usługowe. Im lepiej rozwinięta okolica, tym zwykle cena mieszkania jest wyższa.

  2. Standard. Sposób wykończenia samego mieszkania, jak i całego budynku oraz zagospodarowanie przestrzeni wokół budynku ma ogromne znaczenie. Zarówno jakość materiałów, jak i wykonanie oraz stylistyka zabudowy może podnieść lub obniżyć wartość nieruchomości.

  3. Piętro. W budynkach kilkupiętrowych najatrakcyjniejsze są mieszkania zlokalizowane na pierwszym i drugim piętrze – i te zwykle są droższe od pozostałych.

  4. Metraż. To, że cena mieszkania wzrasta wraz z jego wielkością, jest oczywistym faktem wynikającym z prostej matematyki. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że ceny te nie rosną proporcjonalnie - zwykle im większe mieszkanie, tym cena za metr kwadratowy jest mniejsza.

  5. Rozkład mieszkania. Ilość i wielkość pomieszczeń, ilość kondygnacji, kubatura – wszystkie te elementy nie pozostają bez znaczenia dla ceny mieszkania.

  6. Usytuowanie w budynku. Innymi słowy, na cenę mieszkania wpłynie zarówno widok, jaki będziemy mieć z okna (lokale z widokiem na zieleń są warte więcej niż te, których okna wychodzą np. na garaże lub parking), jak i to, po której stronie budynku leży mieszkanie. Nieruchomości, których okna wychodzą po stronie zachodniej, często są wyżej wyceniane, ponieważ są lepiej nasłonecznione, a w związku z tym przyjemniejsze i umożliwiające w przyszłości oszczędność na ogrzewaniu.

  7. Balkon lub taras. Ich obecność zawsze w pewnym stopniu podnosi cenę mieszkania, ponieważ jest to dodatkowe udogodnienie dla mieszkańców.

Wybierając dla siebie mieszkanie, warto wiedzieć o wszystkich powyższych czynnikach. Ważne jest także, aby porównywać różne oferty (np. mieszkania w podobnym standardzie na kilku osiedlach lub kilka mieszkań zlokalizowanych blisko siebie) – pozwoli to podjąć korzystniejszą i bardziej świadomą decyzję.