Fronton

Czy Polacy chcą mieszkać w budynkach ekologicznych?

03 kwiecień 2019, 13:42

Statystyki pokazują, że coraz więcej Polaków spotyka się z ideą budownictwa ekologicznego, a ponad 1/3 byłaby w stanie zapłacić wyższą cenę za mieszkanie wybudowane z użyciem ekologicznych materiałów. Czy ekologia to kierunek, w którym będzie podążało budownictwo w najbliższych latach?

Ekologiczne mieszkania

O budownictwie ekologicznym mówi się coraz więcej. Na jego definicję składa się bardzo wiele elementów, począwszy od wykorzystywania ekologicznych materiałów budowlanych, poprzez stosowanie energooszczędnych systemów oraz odnawialnych źródeł energii, aż po wstawianie okien i drzwi o wysokich parametrach termoizolacyjności. Specjaliści zajmujący się tematem znajdują coraz więcej rozwiązań, dzięki którym budynek można nazwać ekologicznym. Podstawą jest wykorzystanie materiałów z odzysku. Ale czy ta idea ma szansę przyjąć się w Polsce na większą skalę?

Okazuje się, że tak, ponieważ bardzo wielu Polaków do tematu podchodzi z aprobatą. Według najnowszych badań* 60% Polaków spotkało się już z ideą wykorzystywania materiałów wtórnych do budowy mieszkań lub domów. 40% deklaruje, że wybierając nieruchomość, zwraca uwagę na to, czy została wybudowana z tego rodzaju surowców. Ponadto aż 35% Polaków byłaby w stanie zapłacić za nieruchomość więcej, wiedząc, że budynek jest wybudowany w oparciu o ideę ekologii.

O czym to świadczy? Przede wszystkim o tym, że cena stopniowo przestaje być elementem decydującym, jeśli chodzi o zakup nieruchomości, a coraz częściej dla inwestorów ma znaczenie szersza perspektywa, w tym także kwestie środowiska. Dla deweloperów jest to natomiast sygnał, że warto głębiej zbadać tę kwestię i zdiagnozować powstające w społeczeństwie trendy i upodobania. Być może już wkrótce budowa budynków ekologicznych stanie się standardem – jeśli będzie na nie popyt, takie inwestycje okażą się z pewnością bardziej opłacalne, a na dłuższą metę także bardziej korzystne zarówno dla środowiska, jak i dla społeczeństwa.

Ekologiczne materiały budowlane to nie wszystko

Oczywiście ekologiczne podejście do tematu wymaga zmian nie tylko w doborze materiałów budowlanych, ale również wykorzystywanych w budynku instalacji i systemów. Konieczna jest także współpraca ze strony samych mieszkańców czy użytkowników budynku, np. w kontekście zużywania energii czy gospodarki odpadami. Pozytywne nastawienie Polaków pozwala jednak na optymizm w tej tematyce – być może ekologiczne mieszkania oraz przyjazne środowisku zachowania już wkrótce staną się zjawiskiem zupełnie naturalnym w naszym otoczeniu.

Czytaj także: Wybór mieszkania w Krakowie – czym się kierować?

*Źródło: On Board Think Kong