Fronton

Czy warto kupować nowe mieszkania w Polsce?

27 czerwiec 2018, 11:41

Czy zakup nowego mieszkania w naszym kraju to dobra inwestycja? A może lepiej postawić na nieruchomość z drugiej ręki? Albo pozostać przy wynajmie? Na te pytania staramy się odpowiedzieć w poniższych rozważaniach.

Nowe mieszkania w Polsce – jak wiele osób je kupuje?

Zgodnie z danymi europejskiego urzędu statystycznego, w Polsce kupuje się najwięcej nowych mieszkań w całej Unii Europejskiej. Deweloperzy mogą cieszyć się ogromnymi zarobkami w ostatnich latach. Obecnie niemal połowa (48%) wszystkich pieniędzy za zakup mieszkań trafia do ich kieszeni. Odpowiedź na powyższe pytanie jest więc prosta: w Polsce nowe mieszkania kupują tysiące osób i pod tym względem przewyższamy pozostałe kraje UE.

Co wpływa na tak duże zainteresowanie mieszkaniami od deweloperów? Przemawia za tym bardzo wiele argumentów:

  • wyższy standard mieszkań – zwłaszcza w porównaniu z budynkami z wielkiej płyty z lat 70. i 80.,ale także i z późniejszymi projektami; obecnie deweloperzy robią wszystko, aby oferować jak najatrakcyjniejsze pod tym względem propozycje,

  • niższe koszty transakcyjne,

  • bogata oferta – mieszkań buduje się obecnie tak wiele, że jest w czym wybierać, a każdy zainteresowany prędzej czy później trafi na propozycję, która spełni jego oczekiwania co do lokalizacji, standardu, metrażu i ceny,

  • możliwość wpływania na rozkład pomieszczeń i sposób wykończenia nieruchomości,

  • nowoczesna architektura i ciekawie zaprojektowane osiedla.

Wysokie ceny nie odstraszają

Mimo że ceny mieszkań – zarówno nowych, jak i z drugiej ręki – regularnie rosną od kilku lat, zainteresowanie nimi wcale nie maleje. Bez wątpienia ma na to wpływ coraz wyższy standard życia Polaków i ich większe możliwości finansowe i kredytowe. Wielu kupujących ma też nadzieję na to, że wartość nowych mieszkań nie będzie zbyt szybko spadała, więc nawet za kilka lat będzie można je korzystnie sprzedać. Niestety nie można tego powiedzieć o starszych nieruchomościach. Dlatego też decyzja o zakupie nowego mieszkania wydaje się dużo bardziej rozsądna, gdy myśli się długoterminowo.

Czy zakup nowego mieszkania naprawdę się opłaca?

Powyższe argumenty sugerują, że tak – i ze zauważa to coraz więcej osób. Boom mieszkaniowy nie wziął się znikąd – Polacy widzą w nowych mieszkaniach większy komfort, lepsze możliwości i bardziej pewną przyszłość. Deweloperzy natomiast odpowiadają na zapotrzebowanie, które zrodziło się na rynku. Wiele osób zauważa też, że ceny mieszkań rosną – a na podstawie analiz specjalistów łatwo wyciągnąć wnioski, że będą rosły nadal. Dlatego wychodzą z założenia, że jeśli kupować mieszkanie, to teraz - zanim jeszcze ceny przerosną ich możliwości. Dlatego właśnie rynek jest tak dynamiczny. Warto skorzystać z opcji, które są dostępne teraz, a których może nie być już za kilka lat. Inwestycja w nieruchomość – zwłaszcza w nową, w wysokim standardzie i w dobrej lokalizacji – niemal zawsze jest opłacalna i skutecznie zabezpiecza inwestora na przyszłość.