Firma w mieszkaniu? To da się zrobić!

Coraz więcej osób decyduje się na to, aby swoją działalność gospodarczą prowadzić w domu. W obecnych czasach umożliwia to już bardzo wiele zawodów. Prowadzenie księgowości, uczenie języków obcych, udzielanie porad prawnych, sprzedaż internetowa, masaże i zabiegi kosmetyczne – to tylko kilka dziedzin, w których można pracować właśnie w ten sposób. Jakie zalety ma to rozwiązanie i w jaki sposób przygotować do niego mieszkanie?
Biuro w domu – największe zalety
Do największych atutów prowadzenia biura we własnym mieszkaniu należy oszczędność czasu i pieniędzy. Czasu – bo nie tracimy go niepotrzebnie na codzienny dojazd do pracy. Pieniędzy – bo nie musimy wynajmować dodatkowo lokalu biurowego. (Czytaj także: Powierzchnie biurowe do wynajęcia w Krakowie)
Warto jednak zwrócić uwagę także na ogromną wygodę. Prowadzenie działalności w domu daje nam swobodę dotyczącą np. wystroju, umeblowania oraz sposobu i godzin przyjmowania klientów. Wynajmując lokal biurowy, musimy natomiast dostosować się do reguł narzuconych przez zarządcę lub właściciela nieruchomości.
Oczywiście praca w domu ma także swoje gorsze strony, np. problem z oddzieleniem sfery zawodowej i prywatnej czy też ograniczona możliwość zawierania znajomości i poszerzania kontaktów zawodowych. Dlatego oczywiście nie będzie to rozwiązanie korzystne dla każdego. Zanim podejmie się decyzję o takiej formie pracy, warto przeanalizować wszystko, co się z tym wiąże.
Jak przygotować domowe biuro?
Ci, którzy zdecydują się jednak na prowadzenie biura w domu, powinni pamiętać o odpowiednim przystosowaniu mieszkania – ze względu na własny komfort, ale także na oczekiwania klientów.
-
Przede wszystkim należy wydzielić w mieszkaniu pomieszczenie przeznaczone do pracy. To pozwoli na jasne oddzielenie dwóch sfer życia: zawodowej i prywatnej.
-
Jeśli w domowym biurze zamierza się przyjmować klientów, należy zadbać o ich komfort. W tym celu warto usunąć z zasięgu wzroku wszystkie prywatne przedmioty (ubrania, zdjęcia, pamiątki) w pomieszczeniach, z którymi będzie miał styczność klient. Dotyczy to także łazienki - kosmetyki i inne rzeczy osobiste powinny się raczej znaleźć w zamkniętych szafkach.
-
Pomieszczenie, w którym się pracuje i przyjmuje klientów, powinno mieć profesjonalny charakter i kojarzyć się jednoznacznie z prowadzoną działalnością, a nie z prywatnym mieszkaniem.
-
Warto zadbać o to, aby w mieszkaniu zawsze było świeżo, a zapach był neutralny lub delikatny i przyjemny. Dlatego należy pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń oraz używać odświeżaczy powietrza, a przed wizytą klienta unikać np. gotowania.
Prowadzenie działalności w mieszkaniu z pewnością nie jest łatwe, jednak w wielu przypadkach korzyści przeważają nad trudnościami. Warto przemyśleć tę opcję – być może okaże się strzałem w dziesiątkę także w przypadku Twojego biznesu.