Fronton

Ile kosztuje utrzymanie mieszkania?

19 czerwiec 2018, 13:08

Na koszt utrzymania mieszkania składają się nie tylko comiesięczne rachunki. Przed zakupem nieruchomości warto podjąć próbę oszacowania, ile będzie nas ono kosztowało każdego miesiąca, jaki procent naszego miesięcznego budżetu pochłonie i czy nie okaże się dla nas zbyt dużym wydatkiem. Taka analiza może wpłynąć na decyzję dotyczącą zakupu konkretnego lokalu.

Koszty utrzymania mieszkania – co się na nie składa?

Utrzymanie mieszkania w Polsce to wydatek pochłaniający bardzo dużą część dochodu. Według danych Eurostatu, na mieszkanie wydajemy co miesiąc niecałe 16% naszego budżetu. Więcej wydają jedynie Słowacy (17%), podczas gdy w wielu krajach Europy odsetek ten wynosi poniżej 10%.

Jakie wydatki związane z mieszkaniem czekają nas każdego miesiąca? Warto pamiętać, że mając własną nieruchomość, będziemy musieli opłacać:

  • Czynsz – czyli comiesięczny rachunek płacony do spółdzielni. Uzależniony jest od wielkości mieszkania, standardu budownictwa, lokalizacji. Mieszkańcy dużych miast, np. Krakowa, płacą wyższy czynsz niż właściciele mieszkań w niedużych miejscowościach.

  • Rachunki za prąd, gaz, wodę, ogrzewanie. Niektóre z nich wliczone są w czynsz, inne naliczane oddzielnie. Zwykle płaci się je co miesiąc lub raz na dwa miesiące z góry – prognoza wyliczana jest na podstawie dotychczasowego zużycia, a następnie następuje rozliczenie i ustalenie wysokości nadpłaty lub niedopłaty, którą trzeba uregulować. Wysokość rachunków w dużej mierze zależy od stylu życia oraz klasy sprzętów AGD posiadanych w domu (np. lodówki, pralki, kuchenki - czyli tych, które zużywają najwięcej energii).

  • Media – internet, telewizja, telefon – obecnie są dość tanie i nie obciążają kieszeni zbyt mocno. Oczywiście zależy to od wybranego dostawcy mediów i oferty dostępnej w danej lokalizacji.

  • Zakup wyposażenia – wiadomo, że mebli ani urządzeń AGD/RTV nie kupuje się na co dzień. Jednak jest mnóstwo innych sprzętów i rzeczy, w które regularnie musimy wyposażać nasze mieszkanie. Sprzęty kuchenne, żarówki, pościele, ręczniki... To zaledwie początek bardzo długiej listy.

  • Naprawy i remonty – te wydatki nie pojawiają się co miesiąc, więc nie wlicza się ich zwykle w koszt utrzymania mieszkania. Warto jednak mieć świadomość tego, że prędzej czy później rachunki za materiały do remontu czy za naprawę zepsutych sprzętów pojawią się w naszych rozliczeniach.

  • Ubezpieczenie mieszkania – pozwala zabezpieczyć się na wypadek zalania, pożaru czy włamania. Choć generuje dodatkowe koszty, jest rozsądnym posunięciem. Mieszkanie powinno być ubezpieczane każdego roku.

Jeśli chodzi o koszty utrzymania, mieszkania w Krakowie należą do najdroższych w całej Polsce. Tak duże miasto wiąże się z wyższymi kosztami życia, w tym także rachunków. Jednak analogicznie wyższe są tu także pensje, więc wysokość rachunków nie powinna przerażać nikogo, kto planuje zakup mieszkania w Krakowie.