Fronton

Ile pokoi w mieszkaniu? Czyli jakie nieruchomości opłaca się kupować

19 czerwiec 2018, 13:16

Na polskim rynku największą popularnością cieszą się mieszkania dwupokojowe, do około 50 m2. Dlaczego tak jest? Czy warto inwestować w takie nieruchomości? Dla kogo wybór takiego lokalu jest trafny, a kto powinien celować w inny metraż?

Dwa pokoje - na potrzeby własne i pod inwestycję

Statystycznie najwięcej mieszkań, które sprzedają się w Polsce, to dwupokojowe lokale o powierzchni ok. 40-50 m2. Kupowane są zwykle z dwóch powodów:

  • Do użytku własnego – jest to popularne "pierwsze mieszkanie" dla młodych małżeństw lub rodzin z jednym dzieckiem. Zanim rodzina się powiększy, a potrzeby mieszkaniowe wzrosną, dwupokojowe mieszkanie sprawdza się idealnie i jest stosunkowo niedużym wydatkiem – inwestycją w zasięgu możliwości wielu młodych osób.

  • Pod inwestycję - czyli innymi słowy na wynajem. Mieszkania dwupokojowe należą do najchętniej wynajmowanych w Polsce. Bardzo łatwo jest znaleźć do nich lokatorów, a niezbyt wygórowane ceny zakupu sprawiają, że inwestycja stosunkowo szybko się zwraca.

Trzy i cztery pokoje z myślą o przyszłości

Osoby planujące powiększenie rodziny zwykle inwestują już w mieszkania 3-pokojowe lub większe. Takie lokale także cieszą się popularnością, choć sprzedaje się ich na rynku odrobinę mniej. Wpływa na to między innymi fakt, że w przeliczeniu na metr kwadratowy cena jest dość niekorzystna. Osoby poszukujące większego lokum dla siebie i rodziny wolą "trochę dołożyć" i kupić lokal z czterema pokojami, gwarantując sobie więcej przestrzeni, a co za tym idzie – wygody. W związku z tym mieszkania o metrażu 70-80 m2 cieszą się zauważalnie większą popularnością niż te "pomiędzy".

Mieszkania na sprzedaż w Krakowie – co warto wybrać?

Jeśli zawęzimy rozważania jedynie do samego Krakowa, to różnice będą nieznaczne. Struktura popularności mieszkań jest tu podobna co w pozostałych częściach kraju, choć niewątpliwie wybór mieszkań – zwłaszcza nowych – jest znacznie większy, bo Kraków pod tym względem błyskawicznie się rozbudowuje.

Jaką nieruchomość warto tu kupić? Wszystko będzie zależało od tego, jakie ma być jej przeznaczenie. Jeśli ma to być inwestycja zarobkowa - czyli na wynajem – z pewnością najlepszym rozwiązaniem będzie lokal dwupokojowy. Drugą opcją w takiej sytuacji jest kawalerka – na kompaktowe mieszkania dla singli także szybko znajdują się chętni. Jeśli zaś mieszkanie ma być inwestycją na własne potrzeby, to należy przeanalizować przede wszystkim swoje plany rodzinne. Ogólnie rzecz biorąc, lepiej już teraz wybrać większe mieszkanie – np. 4-pokojowe – i związać się z nim na dłużej, niż kupić nieduży lokal, a za kilka lat szukać kolejnego, bo w tym zabraknie miejsca i komfortu. Problemem mogą być oczywiście ceny dużych mieszkań, ale nie należy skreślać tego pomysłu na wstępie. Warto najpierw zrobić research na rynku, bo niekiedy udaje się znaleźć naprawdę okazyjną cenę, nawet wśród tych najatrakcyjniejszych mieszkań w nowym budownictwie.